Brian Chesky Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazımızda Brian Chesky hakkında bilinmesi gerekenlere yer veriyor, teknoloji dünyasına sağlamış olduğu katkılara ilişkin bilgiler veriyoruz.

Dijital platform Airbnb’nin kurucusu olan ve bunun yanı sıra popüler bir Amerikalı iş insanı olan Brian Chesky, milyonlarca dolarlık girişimlerin fikir sahibi olarak bilinir. Silikon Vadisi’nin en etkili girişimcilerinden biridir.

ABD New York’ta dünyaya gelen Chesky çocukluk döneminde sanata ilgi göstermiş, çoğu kez resimlerini kopyalarını çizmiştir. Bunun yanı sıra ayakkabı tasarımı yapmış, peyzaj mimarlığı ve tasarımı hususuyla ilgilenmiştir. 1999 yılında eğitimi için Rhode Island Tasarım Okulu’na başlayan Chesky, 2004 yılında güzel sanatları bitirmiştir.

Üniversite hayatından sonra kariyerine Los Angeles’da başlayan Chesky, endüstriyel tasarımcı stratejist olarak 3DID Inc’te görev almıştır. Ancak her gün benzer işleri yapmaktan sıkılmış, işinden ayrılmıştır ve 2007 yılında San Francisco’ya taşınmıştır. Joe Gebbia ile birlikte yaşamaya başlayan Chesky, 2007 yılında tasarım konferansı düzenlenmiştir. Ancak bu durum maddi zorluklar yaşamasına neden olmuş, aylık kiralarını ödeyemez hale gelmiştir. Bu durum onda Airbed and Breakfast, yani kalacak yeri olmayanlar için kısa süreli kiralama hizmeti fikrini doğurmuştur.

Sonuç olarak 2008 yılında airbeandbreakfast com internet sitesini, şimdiki ismi ile Airbnb’yi kuran Chesky, zaman içerisinde projeye farklı isimlerin de dahil olmasıyla işlerini iyice büyüttü. Şirket 2020 yılının Aralık ayında 100 milyon dolarlık değerlemeyle halka açıldı. Şu an şirketin milyonlarca üyesi ve ev sahibi bulunuyor. Aktif olarak yüzlerce ülkede hizmet sağlamaya devam eden Airbnb, konaklama faaliyetleri için çevrimiçi bir Pazar işletme konusunda son derece başarılı oldu. Airbnb’nin bu kadar başarılı olmasını sağlayan en temel neden, onun bir ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkması, ihtiyaca karşılık veriyor olması olmuştur.

Brian Chesky, 2015’de Time Dergisi’nde ‘En Etkili 100 Kişi’ arasında yer alma hakkı elde etti. Aynı yıl Chesky, Forbes’in “Amerika’nın 40 Yaş Altı En Zengin Girişimcileri” listesinde de yer almayı başardı. 2016’da “En Genç Forbes 400” listesinde yer alırken, 2018’de Business Time tarafından “Bay Area Yılın Yöneticisi” olarak seçildi. Chesky, bağışlar yapmak üzere çeşitli hayırseverlik çalışmalarına da dahil oldu.  Chesky, 2022 Mayıs ayında Obama Vakfı’na 100 milyon dolarlık bir hediye bağışında bulundu.

Cevap bırakın