Brick Olan Cihaz ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yeni içeriğimizde brick olan cihazın ne anlama geldiği ile ilgili olarak bazı bilgiler vereceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Brick bir cihazın kullanılamaz hale geldiğini belirten biri ifade olup internette oldukça sık bir şekilde genellikle yanlış olarak kullanılan  bir terimdir. Kullanıcılar bir cihaz düzgün bir şekilde çalışmadığında onu hemen brick olan cihaz olarak tanımlayabilmektedir ancak cihazı ufak bir yazılım işlemi ile dahi kurtarabiliyorsanız o halde brick olduğu anlamı taşımaz.

Brick olan cihaz yazılım işlemleriyle de düzeltilemeyecek olan cihazlar anlamına gelmekte olup bu cihazlar düzgün bir şekilde açılmaz ve çalışmaz. Dolayısıyla bu cihazları normal yollarla kurtarıp eski haline döndürmeniz mümkün olmamaktadır. Brick en çok yazılım yüklemeleri esnasında meydana gelen bir sorun olup cihazın yüklenmesi esnasında yazılımın yarıda kesilmesi halinde donanım ve uygun yazılımlar tarafından da destek sunulmazsa cihaz artık hiç tepki vermeyebilir. Yazılım güncellemeleri esnasında  cihazınızı kapatmamanızı söyleyen bildirimlerin temel nedeni de budur. Bu risk hemen hemen her elektronik cihaz için geçerlidir.

Eğer cihaz brick hale geldiyse o halde yapmanız gereken en mantıklı iş bir teknik servisten yardım almak olacaktır. Çünkü brick olan cihaz ufak müdahalelerle düzeltilemez. Fiziki teknik müdahaleler gerekecektir.

Cevap bırakın