Buff Terimine Dair Bilinmesi Gerekenler

Oyunlarda buff teriminin anlamı merak edilmekte olup biz de yazımızda bu konuda bilgiler veriyor, buff teriminin anlamına değiniyoruz.

Buff bir oyunda rakip üzerinde avantaj sağlamakta olan, bu avantajı kalıcı veya geçici bir şekilde sağlayan güçlendirme ögesi olup, statü etkisi olarak da bilinir. Hareket hızı, kritik vuruş oranının artması veyahut geliştirilmiş savunma gibi pek çok farklı unsurla sahip olan buffların video oyunlarına dahil edilmesinin çeşitli amaçları bulunmaktadır.

Buffların oyunlarda bulunmasının en temel nedeni oyunculara başarı hissi verilmesinin sağlanabiliyor olmasıdır. Böylece oyuncu bir şeyler başardığını düşünecek ve oynadığı oyuna devam etme isteğini hissedecektir. Bazı oyuncuların oyunda zorlandığında oyunu bırakması durumunun böylece önüne geçilmeye çalışılır.

Buff bazen zayıf karakter veya yeteneklere destek verilmesi amacıyla oyun dengesinin sağlanması maksadıyla da kullanılabilmektedir. Mesela bir oyunda yer alan karakter iyi bir performans ortaya koyamıyorsa geliştirici o karakteri daha iyi bir hale getirmek için buff verebilmektedir. Eğer karakter çok güçlü ise de geliştirici tam aksine nerf yaparak dengeleme yapmayı seçebilmektedir.

Buff/Debuff ve Buff/Nerf olarak iki grup vardır ve aynı ortak terimin paylaşıldığını söylemek mümkündür. Buffların kullanıldığı bazı video oyunları bulunmakta olup, söz konusu oyunlara örnek verecek olursak; EverQuest, Diablo, The Elder Scrolls IV: Oblivion, Final Fantasy, Borderlands, Dark Souls, Destiny , Dota 2 örneklerini verebiliriz.

Cevap bırakın