Bulut Oyunculuğu Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda bulut oyunculuğunun ne olduğuna değiniyor, bulut oyunculuğuna dair bilinmesi gereken detaylara yer veriyoruz.

Bulut oyunculuğu son zamanlarda oldukça dikkat çekmekte olup, düşük gecikme süresi ve aynı zamanda yüksek güvenilirlik ile kaliteli video oyunlarını akıtabilme fonksiyonu sağlayan gelişmeler sayesinde popüler hale geldi.

Bulut oyun sistemi, oyuncunun kendi donanımı yerine uzak sunuculardan internet aracılığıyla oyun oynanmasını sağlayan teknolojidir. Bu bağlamda internet üzerinden bilgisayara veya konsol gibi cihazlara oyun görüntülerinin sağlanması hedeflenir. Bu sistem en güncel oyunları yüksek ayarlarda çalıştırabilmek ve gereken donanımlara sahip olmayan oyunculara yönelik olarak tamamen yeni bir evreni aralamıştır. Yani oyuncuların iyi oyunları yüksek grafik ayarlarında oynamak için çok iyi donanımlara fiziki olarak sahip olması zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

Günümüzde bulut oyun sistemi konusunda en yaygın olan platformların başında GeForce Now gelmektedir. Ünlü grafik kartı firmalarından NVIDIA’nın tekelinde olan GeForce Now platformu, oyuncuların çeşitli cihazlarda bilgisayar oyunları oynamasına imkan sağlamaktadır. Bunu minimal gecikme süresi ve bunun yanı sıra yüksek kaliteli oyun deneyimi için NVIDIA’nın grafik işlemcilerini kullanarak yapmaktadır. Bu da onu oldukça tercih edilen bir bulut sistemi haline dönüştürmüştür.

Bulut oyun platformlarına bir başka örnek verecek olursak da PlayStation Now örneğini verebiliriz. Now platformunda bilgisayarlar ve telefonlar gibi çeşitli cihazlarda yalnızca PlayStation oyunlarının oynanması mümkün hale getirilmiştir. Performans açısından Sony’nin geniş veri merkezi ağından yararlanmaktadır. Öte yandan Xbox Cloud Gaming platformu da bulunmaktadır ve söz konusu sistem de Microsoft’un tekelinde olup Xbox konsolları ve bilgisayarlara yöneliktir.

Bulutta oynanabilecek olan oyunlardan bazıları:

  • Metro Exodus
  • Control
  • Cyberpunk 2077
  • Destiny 2
  • Assassin’s Creed Odyssey,
  • Red Dead Redemption 2

Bahsettiğimiz bu oyunların hangi bulut oyun platformunda uygulanabileceğinin bölgeden bölgeye göre değişkenlik gösterebileceğini de belirtelim. Bulut teknolojisini kullanabilmek için iyi bir internet bağlantısına sahip olunmasının gerektiğinin de altını çizelim.

Cevap bırakın