Bulut Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde bulut teknolojisi ile ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz. İşte konuya dair ayrıntılar…

Bulut teknolojisi, kullanıcılar ve şirketler için önemli bir kolaylık sağlıyor. İnternete bağlanabildiğiniz herhangi bir cihazdan bulut teknolojisi kullanabiliyorsunuz. Bu teknolojinin en önemli avantajlarından birisi bağımsız olarak dilediğiniz yerden dilediğiniz an dosya ve yazılım aktarımı sağlanabilmesidir.

Harddisklerde ve benzeri depolama aygıtlarında verileri tutmak bireysel olarak zorluk sağlamıyor olsada donanım kirliliğine neden oluyor çünkü fiziki bir depolama kullanılması anlamına geliyor. Aynı zamanda kullanıcının büyük bir masraf yapmasına sebebiyet vermekteler. Bu sebeple bulut teknolojisi sanal depolama imkanı sağlamakta olup, verilerinizi herhangi bir fiziki donanıma ihtiyaç duymadan gerçekleştirmenize yaramaktadır. Aynı zamanda daha ekonomik bir çözüm olmaktadır.

İnternet üzerinden erişilebilen sistem olmaları nedeniyle bulut sistemleri ile ilgili olarak bazı güvenlik endişeleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi depolama sunan servisin güvenilir olmaması yani kullanıcı verilerini gizlice işlemesidir. Bir diğeri ise bulut servislerinin dışarıdan hacklenmesidir. Daha önce buna örnek olarak Apple’ın iCloud verilerinin hacklendiğini ve pek çok ünlünün verilerinin internet ortamında satıldığını biliyoruz.

İnternet bağlantısının yavaş olduğu bilgisayar veya akıllı telefonlarda bulut teknolojilerinin kullanılması önerilmemektedir. Çünkü bulut teknolojisini verimli olarak kullanabilmek için hızlı bir internet bağlantısı gerekir.

Cevap bırakın