Casual Gaming Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazımızda Casual Gaming teriminin ne anlama geldiği hususunda bilgiler vermekte, Casual Gaming hususunda bilinmesi gereken unsurlara değinmekteyiz.

Casual oynanış sistemi günümüzde yaygın bir zaman geçirme şekli haline gelmiş durumdadır. Peki Casual oynanış ne demektir? Genellikle basit ve kolay yapıda olan casual oyunları, herhangi bir yoğun rekabet baskısı olmaksızın eğlenmek isteyen oyunculara göre bir oyun oynama seçeneğidir. Casual oyunları, oyun tecrübesine sahip olmayan herkes oynayabilir. Yani Casual Gaming, kolay oyunları lanse etmek için kullanılmakta olan bir terimdir.

Casual Gaming veya Casual Game solarak isimlendirilen oyunlar, daha çok akıllı telefonlara göre tasarlanan yapımlardır. Özellikle de düşük maliyetli olan ve ücretsiz olarak yayınlanan oyunlar olup, bu yapımlar daha çok geniş kitlelere hitap ederler. Gençlerin yanında orta yaşlı ve yaşlı olarak tabir edilebilecek olan kullanıcılar tarafından da ilgi gösterilirler. Bu yüzden casual oyunlar dünya üzerinde en fazla oynanan oyunlardır.

Casual oyunların en büyük özelliği çok kolay erişilebilir olmalarıdır. Genellikle kısa seanslarda oynamak için tasarlanmış olduklarından mesela bir durakta otobüs beklerken veya kafede iken oynanabilir. Böylece oyuncular kısa turlar ile keyifli vakit geçirebilirler. Bazı casual gaming oyunları mesela televizyon izlerken dahi oynamak mümkündür. Bu bağlamda üzerinde çok fazla yoğunlaşılması gerekmeyen yapımlardır. Daha çok rahatlamak, vakit öldürmek için tercih edilirler.

Casual oyuncular, diğer oyuncular kadar oyunlara düşkün olmayabilir. Ancak hemen hemen herkesin akıllı telefonunda casual oyun bulunmaktadır. Casual oyunları tercih edenler genellikle oyunları daha nadir oynarlar. Bilgisayarda saatlerce rekabetçi oyun oynayan oyunculara nazaran oyunlarla ilişkileri daha sınırlıdır.

Çok geniş bir oyun çeşitliliği bulunan casual oyunlarda kelime oyunları, bulmaca oyunları, macera oyunları, bir nesneyi eşleştirme ve koşma simülasyonu gibi kategorilerin ağırlıklı olduğu söylenebilir. Peki casual gaming türüne örnek gösterilebilecek başlıca oyunlar nelerdir? Yazımızda biz casual gaming terimini anlatırken bu kategorideki oyunların zaten zihninizde canlanmış olduğunu düşünüyoruz. Bu kategorideki başlıca oyunların; Candy Crush Saga, Angry Birds, Tetris, Subway Surfers olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın