CC, BCC Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda maillerdeki CC, BCC ifadelerinin ne olduğuna, ne anlama geldiğine ilişkin olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte ayrıntılar…

Dünyada günde ortalama 200 milyar e-posta gönderilmekte olup, internetin hayatımıza girmesiyle beraber en fazla kullanılan iletişim türünün mailler olduğu bilinmektedir. E-postalar zaman içerisinde yerini mesajlaşma uygulamalarına ve sosyal medyalara bırakmakta olup, yine de resmi görüşmelerde halen sıklıkla kullanıldıkları da su götürmez bir gerçektir.

Dünyanın ilk maili 1971 yılında üretilmiştir. O dönemde internet oldukça yeni olduğundan ve daha çok ABD ordusu tarafından kullanıldığından yaygınlaşamamıştır. Ancak zaman içerisinde oldukça popüler hale gelmiş ve günümüzde özellikle iş ile ilgili yazışmalarda çok popüler olmuştur.

CC ve BCC

Bir kişiye mail gönderimi yaparken CC, BCC ifadeleri ortaya çıkmakta olup, CC kelimesinin açılımı Carbony Copy şeklindedir. Türkçe karşılığı karbon kopyadır. Mail iletişimlerinde sıklıkla kullanılan bir tür olduğu bilinmektedir. Bir kişinin göndermiş olduğu e-postaya üçüncü kişi dahil edilmek istendiğinde CC ifadesi kullanılır.

CC ile iki kişi arasında geçmekte olan iletişime üçüncü kişi veya daha fazla kişi dahil olabilir. Üçüncü kişilerin dahli olmasını istemediğiniz zaman e-postadaki CC ifadesini seçmemelisiniz.

CC ve BCC’nin Farkları

Mail gönderimi yaparken listede bulunan diğer postaların görünmesini istiyorsanız CC, istemiyorsanız BCC türünü kullanabilirsiniz. BBC kullanılmasının mantığı birden fazla kişiye mail gönderimi yapılırken e-postanın diğer alıcılardan gizlenmesini sağlamaktır.

Cevap bırakın