Chrome’da RAM Kullanımını Azaltma Yöntemi

Günümüzün en hızlı internet tarayıcılarından biri olan Google Chrome, RAM kullanımı hususunda ise sınıfta kalabiliyor. Oldukça fazla RAM kullanan tarayıcının bu özelliğinden rahatsız olanlar için RAM kullanımını azaltma yöntemlerine değiniyoruz.


Google Chrome her ne kadar oldukça hızlı ve kullanışlı bir tarayıcı olsada RAM kullanımı hususunda özellikle eski cihazları bir hayli zorluyor. Ancak neyseki bahsedeceğimiz yöntemi kullanarak tarayıcının daha az RAM tüketmesini sağlayabileceksiniz.


Chrome RAM kullanımını azaltabilmek için Tab Suspender isimli uzantıdan yararlanabilirsiniz. Bu uzantı aktif kullanılmayan sekmeleri pasif hale getirir ve böylece daha az RAM kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda otomatik kapatma niteliği aktif edilerek açık kalan ancak pasif durumda olan sekmelerin kendiliğinden kapanmasını sağlayabilirsiniz. Elbette bu kullanıcı insiyatifine bırakılmış bir durum.


Tab Suspender’in bazı verilerin kaybedilmesinie neden olabileceğini de belirtelim. Bunun önüne geçebilmek için Whitelist ekleyebilirsiniz.

Whitelist eklemek için eklemek istediğiniz bağlantının sağ kısmına gelip Tab Suspender simgesine tıklayın ve açılan kısımdan Do Not Suspend This Site yazısını seçin. Do Not Suspend this Site yazısına tıklamadan o sayfanın seçili hale getirilmesi gerektiğini de ifade etmek gerekiyor.

Cevap bırakın