Chromium Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Açık kaynaklı internet tarayıcısı yazılım olan Chromium hakkında bilinmesi gereken bazı noktalara değineceğiz. İşte detaylar…

İnternet tarayıcıları günümüzde son derece yaygın olarak kullanılmakta olup, Chromium da pek çok internet tarayıcısı tarafından kullanılan açık kaynak kodlu bir alt yapıdır.

Pek çok kişi Chromium’u bir virüs olarak algılamakta ancak durum öyle değildir. Günümüzde dünyanın en çok kullanılan ve en başarılı internet tarayıcısı olarak bilinen Chrome da Chromium alt yapısı ile hizmet vermektedir.

Açık kaynak kodlu olması sayesinde isteyen her kişinin web tarayıcı oluşturmasına imkan tanımakta olup, oldukça faydalı işler için piyasaya sürülmüştür. Ancak bu yazılım bazı kişiler tarafından kötü amaçlı olarak kullanılmakta ve bu da Chromium isminden korkulmasına neden olmaktadır.

Zamanla ortaya çıkarılan Chromium virüsü, kötü amaçlı kişilerce bilgisayara sızdırılan bir klon yazılım olup, genellikle kullanıcılar Chromium tabanlı bir web tarayıcısı indirdiği sırada bilgisayara sızar. Orjinal tarayıcılara epey benzeyen bir yapıda tasarlanır ve bu nedenle kullanıcı tarayıcıyı indirirken aslında klon yazılım indirdiğini fark edemez.

Virüs ilk etapta bilgisayarda herhangi bir değişiklik ortaya koymaz ancak zaman içerisinde internet üzerinde kullanıcıların hareketlerini izleyip bu hareketlerine göre rahatsız edici reklamlar çıkarır. Aynı zamanda tarayıcıda kendiliğinden açılan reklam pencereleri ortaya çıkmaya başlar.

Chromium virüsü bulaşan bir bilgisayar ciddi bir tehlike altına girmektedir ve virüsü doğal yolla kolayca kaldırmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle çoğu zaman bilgisayara format atmanız sorunu gidermenizi sağlar. Kalıcı bir çözüm için format atmanızı, geçici bir çözüm arayışındaysanız da iyi bir anti virüs programı ile tarama yapmanızı tavsiye ederiz.

Cevap bırakın