Close To The Sun İncelemesi

Yeni içeriğimizde video oyunlarından Close To The Sun’ı masaya yatırıyoruz. İşte oyuna dair yaptığımız inceleme…


Close To The Sun oyunu Storm In A Cup tarafından geliştirilmiş olup yayıncılığını Wired Productions üstlendi. Çoklu oyuncu desteği bulunmayan oyun PC ve konsollar için çıkışını gerçekleştirdi.


Close To The Sun özellikle hikaye ve atmosfer unsurlarıyla dikkat çeken bir oyun oldu. Ancak pek çok yönden önemli eksikliklerinin bulunduğunu da söylemek mümkün.


Oyun çıkış yapmadan önce Bioshock benzetmeleriyle gündeme gelmişti. Fakat oyunun içine girdiğiniz zaman Bioshock’tan farklı olduğunu görebiliyorsunuz.Mesela oyun boyunca elinize silah alabilmeniz mümkün değil.


Close To The Sun hikaye anlatımı konusunda başarılı olan bir yürüme simülasyonu. Oyuna meşhur bilim insanı Nicola Tesla’nın Helios isimli gemisinde başlamaktasınız. Bu gemi aynı zamanda oyun boyunca içerisinde bulunacağınız bir harita olacak. Yani oyunu bir geminin içerisinde geçiriyorsunuz.


Oyunda yönettiğimiz karakterin ismi Rose Archer olup mesleği gazeteciliktir. Rose, gemide yaşanan gizemlerden haberdar olur ve oraya girer. Gemide bir yığın ceset ve keşfedilecek pek çok şey bulunmaktadır.
Close To The Sun, 1800’lü yılların sonunda geçmekte olup size sıra dışı bir teknolojinin hissiyatını da sunmaktadır. Bu hava Nicola Tesla’nın beynindeki fantastik düşüncelerden gelmektedir.


Bir yürüme simülasyonu olması nedeniyle oyundaki mekanikler oldukça sınırlı ve sade. Bu da açıkçası bir süre sonra sizi sıkabilir. Ancak hikayeye çok daha fazla önem veren bir oyuncuysanız sıkılmadan oynayabilirsiniz.
Close To The Sun oyununda bulmacalar da yer alıyor ancak bu bulmacalar genel itibariyle bir dakikalık sürelerde çözülebilecek oldukça basit bulmacalar. Bu durum pek çok oyuncu için bir avantajken pek çoğu için de önemli bir dezavantaj.


Ana karakter Rose ile oyuncu arasında fazla bağ kurulamayacağını, çünkü ana karakterinin altının doldurulmadığını söyleyebiliriz. Sadece Rose ve Ada arasındaki diyaloglar ve bir kaç öğe ile bunun altından kalkılmaya çalışılsada pek olmamış.


Oyun grafik tarafında Unreal Engine 4’ün hakkını veriyor diyebiliriz. Göze güzel görünen hoş grafikleri bulunuyor.


Close To The Sun her ne kadar keşif ve hikaye üzerine kurulu olsada keşiflerin biraz sığ kaldığını ifade etmek gerekiyor.


Netice itibariyle orta halli bir oyun olduğunu, hikayeyi önemseyen oyuncuların denemesini önerebileceğimizi söyleyebiliriz.


Puanımız: 6.3 / 10

Cevap bırakın