CMYK ile RGB Karşılaştırması

Yeni içeriğimizde CMYK ve RGB renklerini karşı karıya getiriyor, iki rengin neden farklılık arz ettiğiyle ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz.

CMYK ile RGB’nin arasında önemli bazı farklar bulunuyor. Bu farkların en temeli RGB’nin dijital ortam için kullanılırken CMYK’nın baskı ortamı için kullanılıyor olmasıdır.

CMYK insan gözünün algıladığı tüm renkleri kapmamakta olup RGB ise daha canlı dijital ortamlar sunulabilmesine hizmet etmektedir.

CMYK’ya ne kadar renk dahil edilirse tasarım o kadar koyu hale gelirken RGB‘de ne kadar fazla renk dahil edilirse tasarım o kadar açkı bir hale gelecektir. Hem CMYK hem de RGB renklerini tasarım yapmadan önce ayarlamak gerekmektedir çünkü RGB ile tasarlanan bir tasarımın çıktısı baskıda kaliteli gözükmeyebiliyor veyahut CMYK ile tasarlanan bir tasarım ekranlarda iyi gözükmeyebilir. Bu sebeple hangi tasarımın nerede kullanılması gerektiğiyle ilgili olarak bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

RGB’nin temel renkleri mavi, yeşil ve kırmızı iken CMYK ana renkleri camgöbeği, sarda, galibarda ve siyahtır. Bir tasarım oluşturduğunuz sırada program size RGb mi, CMYK’mı oluşturmak istediğinizi soracaktır. Bu noktada kendinize uygun seçimi yaparak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Yani ikisi arasında bu noktada ana farkın birinin dijital ortam, diğerinin baskı ortamı için olmasıyla ilgili olduğunu söyleyebiliriz söyleyebiliriz.

Cevap bırakın