Çocukların Duygularını Daha Kolay Yönetmesini Sağlayan 5 Uygulama

Bu yazımızda çocukların duygularını daha kolay kontrol edebilmesine imkan tanımakta olan 5 uygulamaya değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Çocukların duygularını kontrol edebilen kişiler olması büyüdüklerinde daha başarılı olabilmeleri için önem arz etmektedir. Günümüzde çocukların akıllı telefon ve tablet kullanması her ne kadar zararlı olsada bunu en azından bir avantaja çevirme imkanı vardır. Çocukların tablet ve telefonlara olan yoğun iştahlarını fırsata çevirerek onları en azından yararlı uygulamalar kullanmaya itebilirsiniz. Örneğin çocukların duygularını daha kolay kontrol edebilmelerini sağlayan uygulamalar bu konuda etkili olmaktadır. Duygu kontrolüne sahip olan çocuklar, büyüdükleri zaman kararlı ve güçlü bireyler olur. Android ve iOS işletim sisteminde, çocukların duygularını daha kolay yönetmelerini sağlayacak olan mobil uygulamalar bulunmakta olup, bu hususta yararlanabileceğiniz mobil yazılımlara değinecek olursak ;

Smilling Mind

Yalnızca 12 MB boyuta sahip olan bu uygulamada kullanıcılara farkındalık meditasyonu sunulmakta olup, zihni geliştirmek adına önemli katkıları bulunuyor. Psikologlar ve eğitimciler tarafından hazırlanan programlara yer verilen uygulamanın 3-18 yaş arasındaki kişiler için kullanılması uygun olup, yetişkinler tarafından da kullanıldığı biliniyor.

Cal Child

Katya Sherdlov tarafından geliştirilen uygulamanın boyutu 45 MB olup, bu uygulama ile bazı çocuklarda sıkça görülmekte olan panik atar, öfke nöbeti, topluluk önünde konuşamama gibi önemli sorunları engelleyebilirsiniz. Özel meditasyon yöntemleri sunmakta olan mobil uygulama, App Store üzerinden indirilebilmekte olup şu an için Android üzerinde aktif değildir. Yakın zamanda Android’de de aktif hale gelmesi bekleniyor.

 Headspace: Meditation & Sleep

Bu uygulama kaygı ve stres gibi insanları olumsuz olarak etkileyen durumlarla nasıl başa çıkılabileceğini öğretmekte olup, uyuma , uyanma, gün içinde fazla hareketli olma gibi durumlar yaşamakta olan çocuklar için özel olarak hazırlanmış olan meditasyon programları ile çocukların duygu kontrolü becerilerini güçlendirmektedir. Yalnızca 20 MB dosya boyutuna sahip olan uygulama böylece çok kısa bir süre içerisinde indirilip kurulabilmektedir.

Breathe, Think, Do with Sesame

Bu uygulamanın dosya boyutu 152 MB olup, Sesame Workshop tarafından geliştirilmiştir.  Sevimli canavarların rehberliğinde çocuklar için özel olarak geliştirilmiş olan motivasyon , nefes alma teknikleri, negatif durumlarla başa çıkma yöntemleri gibi programlar yer verilmiştir. Eğlenceli bir etkileşim sistemi bulunmakta olup, denenmesi gereken uygulamalardan biridir.

Calm – Meditate, Sleep, Relax

Uygulama Play Store editörünün seçimi listesine dahil olmayı başaran, oldukça güçlü yazılımlardan biridir. Çocuklara özel meditasyon programları, özel nefes programları, farklı gelişim düzeylerine göre özel programlar sunmaktadır. Düzenli kullanım sonrasında çocuğun gün içerisinde daha sakin olmasını ve geceleri daha huzurlu bir şekilde uyumasını sağlamaktadır.

Cevap bırakın