Çocukların İnternette Güvende Kalmasını Sağlayacak Öneriler

Bu yazımızda çocukların internet üzerinde güvende kalmalarına yardımcı olabilecek önerilerden bahsediyoruz.

İnternet günümüzün en yaygın iletişim araçlarından ve gelmiş geçmiş en büyük icatlardan biri olarak kabul ediliyor. İnternet erişimi çocukların da son derece ilgisini çekiyor ve onlar için adeta hayal dahi edilemeyecek öğrenme fırsatları da sunuyor.

Siber güvenlik şirketi ESET tarafından paylaşılan veriler ışığında edindiğimiz bilgilere göre çocukları internette güvende tutmak adına dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Söz konusu unsurları sizler için derledik:

Verilerin Değerli Olduğunun Vurgulanması

Çocuklara doğru eğitimi vermek ileride doğru bir birey olmaları açısından çok önemlidir. Çocuklara onlar henüz ufakken verilerin değerli bir şey olduğunu ve korunması gerektiğini aşılamak gerekiyor. Böylece tanımadıkları birinden gelen bir bağlantıyı açmamaları gerektiğini, arkadaşları bir mesajlaşma uygulamasıyla bir bağlantı veya faklı bir medya yolladıklarında onun güvenli olup olmadığını test etmeden direkt olarak açmamaları gerektiğini , bunun yanında kimlik bilgilerini, adreslerini başka insanlarla paylaşmamaları gerektiğini öğretmek gerekiyor.

Pek çok çocuk ve genç günümüzde gerek biraz para kazanmak gerekse biraz eğlenmek için para vaatlerinde bulunan çeşitli uygulamalara üye olup ödül kazanmaya çalışıyor. Bu tarz uygulamaların çoğu kullanıcılardan verilerini topluyor ve söz konuşu veriler işleniyor. Bu yüzden çocuklara ve gençlere her internet sitesine üye olmamayı, özellikle de önemli bilgileri paylaşmamayı aşılamak gerekiyor. Özellikle verilerin nasıl kullanılabildiğine, hangi verinin nasıl işlenebileceğine dair çocuklara bilgi vermek önem arz ediyor.

İnternet Dünyasını Hatırlatın

Çocukların internette gizlenen kötü niyetli insanların olduğunu bilmesi gerekiyor. Çocuklar ne kadar fazla bilgi paylaşır ise internette o kadar fazla risk içerisinde olurlar. İnternet dünyasında siber suçluların olduğunu bilmeleri ve ona göre önlemler almayı da öğrenmeleri gerekiyor. Aynı zamanda internet sitelerini ziyaret ederken zararlı olan sitelerden uzak durmaları, https bulunmayan sitelere kişisel bilgi yazmamaları, internet sitelerinden virüs bulaşabileceğini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Cevap bırakın