Çocukların Kaybolmasını Önleyecek Yeni Bir Sistem Ortaya Çıktı

Çocukların kaybolmalarını engelleyebilecek yeni bir eyleme imza atıldı. Yeni sistemle birlikte kaybolacak çocukların kaybolmadan önce tespit edilmesi mümkün olacak.

Artık kaybolma potansiyeli olan kişilerin kaybolmalarının engellenmesi önceden mümkün olacak. Kanada polisinin bu yönde özel çalışmalar yaptığı ortaya çıktı. Polisin toplum güvenliğini sağlamak için önleyici modeller üzerinde durduğu ifade edildi.

Bir kişinin kaybolacağının önceden anlaşılması sosyal medya gönderilerinin takip edilmesi, polis kayıtlarının incelenmesi ve sosyal hizmet ilişkisi raporları ile mümkün olacak. Yani bir liste bulunacak ve bu listede yer alan kişiler takip altında tutulacak.

Yayınlanan rapor polis hizmetlerinin Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk ve Aile programlarının bölgesel SPAAL ile veri paylaşımı için bir araya geldiğini ifade etmekte. Saskatchewan eyalet korumasındaki çocukların %70 kadarının yerel halktan olduğu ve 100’den fazla kişinin uzun süredir kayıp olduğu ve bu vakaların hala çözülmeyi beklediğinin altı çiziliyor.

Önleyici uygulamalar için hatalı sonuçlara ulaşılma ihtimalinin yüksek olduğu da ifade ediliyor ancak bu zamana kadar sonuç vermeyen yöntemler göz önüne alındığında yapılan yeni anlaşmaların bir umut ışığı olabileceği düşünülüyor.

İnsanların sosyal medya aktivitelerinin izlenmesinin ise insan haklarına aykırı olduğunun altı çizilerek uygulanmak istenen önleme karşıt tarafların olduğunu da belirtelim.

Cevap bırakın