Combofix Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayar programı olan Combofix, eski Windows işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir yazılım olup, bu içeriğimizde Combofix hakkında detaylara değiniyoruz…

Window işletim sistemi PC platformu en yaygın işletim sistemi olup, bu zamana kadar çok sayıda farklı Windows sürümü piyasaya sürüldü. Combofix programı ise, eski işletim sistemlerini hızlandırmak, güvenli tutmak, donma gibi sorunların yaşanmasının önüne geçebilmek amacıyla Windows 8.1 ve öncesinde yaygın olarak kullanılmakta idi.

sUB’ler tarafından oluşturulan Combofix bilgisayarı kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaya, kötü amaçlı yazılımları bularak otomatik olarak temizlemeye yarayan bir yazılım olup, kötü amaçlı yazılımların büyük bir kısmını tek başına temizleyerek sistemden kaldırması ile ufak boyutuna rağmen çok başarılı programlardan biri olarak kabul görmüştür.

Nasıl Kullanılır?

 Combofix’i güvenilir bir kaynaktan indirdikten sonra nereye kaydedeceğiniz sorulduğu zaman doğrudan masaüstünü seçin. Masaüstünde ComboFix.exe olarak kayıtlı olsun. Ardından komutu vererek uygulamayı bilgisayarınıza indirin. Ardından bilgisayarınızdaki açık pencereleri kapatın ve masaüstüne yüklemiş olduğunuz ComboFix simgesine çift tıklayın. ComboFix çalışmaya başladığında bilgisayara hiç dokunmayın ve taramanın tamamlanmasını bekleyin. Bu aşamada programı çalıştırmaya devam edip etmek istemediğinizi soran UAC sistemi ekranı gelirse Yes butonuna tıklayarak devam edin. Ardından sorumluluk reddi ekranı gelecek olup sözleşmeyi onaylayınız. Program bilgisayarınıza yüklendiği zaman mavi ekran gelecek olup, işlem bittiği zaman otomatik olarak sistem geri yükleme noktası oluşturulacaktır. Bu sayede bir sorun oluşması durumunda bilgisayarınızın önceki ayarlarına dönebileceksiniz.

Kurtarma Konsolu yüklemesi sırasında herhangi bir zamanda yüklenemediğine dair bildirim gelirse programın bilgisayarınızı taramaya devam etmesi adına izin veriniz. ComboFix’in çalışması sırasında bilgisayarınızın internet bağlantısı zaman zaman bilinçli olarak kesilecek olup, işlem bittiği zaman internet bağlantısı geri gelecektir. Aynı şekilde bilgisayarınızın tarandığı esnada bazı görüntülerin fabrika ayarlarına döndüğünü görebilirsiniz. Bu hususta da endişelenmenize gerek yoktur çünkü işlem bittiği zaman ayarlarınız öncekilere otomatik olarak yüklenecektir. Aynı şekilde masaüstündeki simgeler geçici olarak kaybolabilir ve program işlemini bitirdiğinde bunları otomatik olarak geri yükler.  

Tarama sürecinde ComboFix penceresindeki metin sürekli olarak güncellenecek olup, kullanıcının Stage_50 yazısını görene kadar beklemesi gerekmektedir. Program çalışmayı bitirdiği zaman log raporunu hazırladığını belirten ekran gelecektir. İşlemler bittiği zaman program kendisini otomatik olarak kapatır ve her şeyi eski haline getirmeye çalışır. Bu hususta bir sorunla karşılaştığınızda sisteminizi yedeklenen tarihe geri yüklemeniz gerekir.

Cevap bırakın