Csrss.exe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda görev yöneticisinde bulunan csrss.exe dosyası ile ilgili bilmeniz gereken noktalara değiniyoruz.


Görev yöneticisi içerisinde bulunan csrss.exe dosyasının temel fonksiyonu istemci sonucusu çalışma zamanı sürecini ayarlamaktır. Windows işletim sisteminin önemli parçalarından biridir. Csrss.exe Windows’un temel işlevlerinden biri olan konsol pencerelerinden, kapatma işlemlerinden sorumlu olup, tasarrufa gidilmesi önerilmeyen bir fonksiyondur. Çünkü bu programla alakalı yapacağınız bir işlem bilgisayarınıza bazı zararlar verebilir. Örneğin görev yöneticisinden istemci sunucusu çalışma zamanı işlemini sonlandırırsanız Windows size bilgisayarınızın kapatılmak zorunda kalacağını bildirecektir. Bu uyarıdan bile fonksiyonun kritikliğini anlıyoruz.Csrss.exe Windows dosyalarından biri olduğu için silinmemesi gerekmektedir.


Eğer csrss.exe dosyanızda bir müdahale uygulamamanıza rağmen gariplik seziyorsanız o halde sorunlardan arındırabilmek için kötü niyetli yazılım taraması yapabilirsiniz. Böylece sistemenizi korumak adına etkili bir yol sergilemiş olursunuz ancak bu noktada kullanacağınız tarama yazılımının ne olduğu önelidir. Kötü amaçlı yazılımların sızdığı bir bilgisayarı temizlemek için Malwarebytes Anti-Malware programı ile tarama yapabilirsiniz.


Csrss.exe de bin anormallik olduğunu nasıl anlarım ?


Bunu anlamak için csrss.exe programının ne kadar sistem kaynağı kullandığını incelemeniz gerekiyor. Görev yöneticisi üzerinden CPU, GPU ve bellek kullanım oranlarına bakın ve bir aşırılık görüyorsanız anormallik var demektir. Çünkü csrss.exe fonksiyonu normal koşullarda çok az sistem kaynağı kullanmaktadır.

Cevap bırakın