Deepfake Video Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni içeriğimizde deepfake videonun ne olduğuna değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…


Günümüzde ses kayıtlarına ve videolara fotoğraflardan daha çok güveniliyor fakat yapay zekanın çok büyük bir gelişme gösterdiğini, yapay seslerin ve videoların son derece gerçekçi hale geldiğini unutmamak gerekiyor.


Reddit aracılığıyla ilk kez 2017 yılında ortaya çıkan Deepfake isimli terim, bir insanın görüntüsünün ve sesinin başka bir videoda kullanılarak taklit edilmesi anlamına gelmektedir. Üstelik deepfake video çok kolay bir şekilde oluşturulabilmektedir.


Deepfake videolar , en iyi performansı sunabilmek için temiz hedef videolarla çalışmalı. Bu yüzden deepfake videoların çoğu hareketlilik açısından düşük seviyede. Aynı zamanda ağız ve kafa hareketlerinin doğru görünmesi için hedef kişinin yüzünün veri kümesi gerekiyor. Hedef kümesi elde edildiği taktirde fake videosu yapılan kişinin yüzünün sağa ve sola bakması da sağlanabilir. Aynı zamanda ses taklit edilecekse kişinin örnek bir ses kaydına da ihtiyaç duyulmaktadır.


Deepfake videolar oluşturabilmek için yapay zekaca desteklenen çeşitli uygulamalar da kullanılabilmektedir. Yazılımı genellikle çok sayıda telefonda çalışır fakat biz deepfake veya benzeri yöntemleri önermiyoruz çünkü bu tarz yöntemler genel itibariyle kötü niyetli kişilerce kötü amaçlar için kullanılmaktadır.

Cevap bırakın