Disco Elysium Detaylı İncelemesi

Yeni inceleme yazımızda Disco Elysium oyununu detaylı olarak masaya yatırıyor, oyunun artı ve eksi yönlerine değiniyoruz. İşte ayrıntılar…


Oyun, karakterimizin hafızasını yitirmiş bir şekilde uyanmasıyla başlıyor. Hiç bir şey hatırlamıyoruz ve geçen süreyle birlikte aslında ne denli çirkin ve yıkılmış biri olduğumuzun farkına varıyoruz.


Bir odanın ortasında yalnızca iç çamaşırlı bir şekilde yatarken kendimizi buluyoruz ve uyanıp doğrularak çevreyi araştırmaya başlıyouruz. Oyunda kim olduğumuzu, geçmişimizi ve neler yapmamız gerektiğini sorguluyoruz. Sonrasında da pek çok sürpriz oyuncuyu karşılıyor ve Disco Elsium, bu farklı tarzdaki hikayesiyle oyuncuyu daha oyunun başlangıcında etkilemeyi başarıyor.


Oyun çok fazla hikaye odaklı. Bu yüzden de hikayeyi özümseyerek oynamak şart. Resmi Türkçe dil desteği bulunmuyor. Bu yüzden eğer yabancı dil bilginiz yoksa bu unsura dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz.Bir oyunda metin okumayı sevmiyorsanız da bu oyunun sizi pek çekmeyeceğini söyleyebiliriz. Oyunda çok fazla metin var ve bu metinleri direkt olarak geçemezsiniz çünkü tepki vermeniz gerekiyor. Netice itibariyle bu oyunu oynayabilmek için ilk olarak hikayesinin size ilgi çekici gelmesi gerekiyor ve dil açısından anlatılanları anlayabilmeniz gerekiyor.


Disco Elysium grafik tarafında oldukça güzel bir oyun. Görsel olarak adeta sanat eseri olan oyun gerek teması gerek karakter dizaynları ile oyuncuyu kendisine çekecek türden.


Oyunda seviye sistemi bulunuyor ve tecrübe puanınızı arttırdıkça seviye elde edip yetenek puanlarına erişebiliyorsunuz. Yetenekleri kullanma konusunda oyuncuya alternatifler sunabilen oyunda yer alan seviye sisteminin ise diğer pek çok oyuna nazaran farklılık gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Tecrübenizi her 100’e ulaştırdığınızda yeni bir seviye kazanıyorsunuz. Dolayısıyla yeni bir seviye elde etmek zorlaşmıyor çünkü bir seviyeyi atlamanız için biriktirmeniz gereken tecrübe puanı hiç değişmiyor.


Disco Elysium yapımında otomatik kayıt sistemi bulunuyor. Oyun belli aralıklarla otomatik olarak kayıt alıyor. Böylece kaçırdığınız bir kısım olursa kaydı geri yükleyip tekrar öğrenebiliyorsunuz ancak bu belli bir noktaya kadar geçerli.


Oyunda teknik olarak gözle görülür bir problem yok. Örneğin oyundan atma veyahut ani FPS düşüşleri gibi problemlerle karşılaşmıyorsunuz. Elbette bu durum bilgisayarınız oyunun sistem gereksinimlerini karşılayabiliyorsa bu geçerli.


Disco Elysium yapımında bulunan karakterlerin her biri gerek muhabbet tarzları gerek duruşları ile farklı bir kişilik olduklarını hissettirebiliyor ve bu bir oyunun gerçekçi olabilmesi açısından bir hayli önemli bir konu.


Neticeye geldiğimizde oyunun genel itibariyle oldukça hoş bir yapım olduğunu, hikayeyi önemseyen oyuncular için bir hayli önemli bir yapım olduğunu belirtmek gerekiyor. Epey uğraş verilmiş bir oyun ve 61 TL’lik fiyat etiketini hak ediyor. Yine de yazımızda da belirttiğimiz gibi hikayeyi fazla önemsemeyen ve oyunun sahip olduğu dillerden herhangi birini bilmeyen bir oyuncunun oynamasını önermiyoruz.

Cevap bırakın