DJI Drone Serisi Hakkında İlginç Bir Karar Alındı

Drone teknolojileri sürekli olarak büyüyen bir pazar haline dönüşmeye başladı. Hemen her alanda yararlanılan Drone cihazlarıyla beraber kabul gören teknolojilerden biri haline gelen Drone teknolojileri için belli başlı markaların öne çıktığını da söylemek gerekiyor. Giderek büyüyen ve pazar hacmi de giderek artan Drone teknolojilerinde en önde gelen markalardan biri ise DJI. Çin temelli bir şirket olan DJI tarafından piyasaya sunulan Drone serilerinin bir hayli ilgi çektiğini ve profesyonel alanlarda da tercih edilen modeller olduğunu da söylemek gerekiyor. Giderek daha da fazla tercih edilen DJI markasının bu kez ise Amerika kararıyla gündeme geldiğini gördük.

DJI Drone İlk Sınırlamasını Aldı

DJI Drone serisinin gündeme gelmesinin nedeni ise Amerika ordusunda alınan karar. Uzun süredir Amerika ordusunda bilgi toplamak amacıyla kullanılan DJI Drone serilerinin artık orduda kullanımının yasaklandığı belirtiliyor. Bu durumun nedeni ise bilgi çalınıyor iddiası. İddialara göre Drone cihazlarının üzerinde yer alan kamera ve ses kayıt cihazlarının elde ettiği tüm veriler DJI markasının sunucularına da bir kopya olarak aktarılıyor. DJI Drone modellerini kullanan ordunun elde ettiği verilerinde Çin sunucularına aktarıldığının öğrenilmesinin ardından DJI Drone kullanımına ordu genelinde son verildiği belirtiliyor. Bunun için ekstra bir karar açıklaması yapılmış değil. Ayrıca konu hakkında resmi bir açıklama yapılması da gündemde.

DJI Drone

Henüz beklenen resmi açıklama gelmediği için DJI Drone kararı konusunda elde edilen bilgiler oldukça sınırlı. Fakat daha öncede DJI markasının benzer haberlerle gündeme geldiği ve bu nedenle sunucu bilgi sorununun gerçek olabileceği de belirtiliyor. Yine de net bilgi için mutlaka doğrulama yapılması gerekiyor. DJI Drone modelleri için alınan kararında resmi olarak onaylanıp onaylanmayacağı konusunda da bir bilgi bulunmuyor. Sonuç neye bağlanacak bilinmez ama DJI markasının hala Drone modellerinde lider seriler olduğunu da söylemek gerekiyor. Bakalım tüm bu iddiaların nasıl sonuçlandığını göreceğiz.

Cevap bırakın