DM Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde DM teriminin ne anlama geldiği konusunda bilgilere yer vermekteyiz. İşte DM hakkında bilinmesi gerekenler…

Sosyal ağda kullanıcıların birbiri ile özel olarak iletişim kurmasına imkan tanımakta olan DM, direkt mesaj anlamına gelmekte olan bir sosyal medya terimi olarak kabul edilmektedir. Günümüzde Facebook, TikTok, Twitter ve pek çok platformda daha bulunmaktadır.

Dm teriminin kullanımı ilk kez Twitter üzerinde yaygın hale geldi ancak günümüzde hemen hemen tüm platformlarda özel mesaj kısaltması olarak DM kullanılıyor. Öte yandan forum sitelerinde DM terimi sosyal medya mecralarından daha önce kullanılıyordu ancak forumda daha çok PM ve ÖM ifadelerine yer verildiğini de belirtmek gerekiyor.

Bir işletme veyahut markanın kolay ve hızlı bir biçimde iletişime geçebilme maksadıyla kullanacağınız iletişim aracı da olan DM sayesinde işletmeler kullanıcılara özel olarak mesaj gönderebiliyor.

En çok kullanılan sosyal medya mecralarından Facebook üzerinde kullanıcılar birbirlerini arkadaş olarak eklememiş olsalar dahi doğrudan mesaj gönderebilmektedirler ve söz konusu mesajlar alıcının konuşmaya devam edebilmesi maksadıyla onaylaması gerekmekte olan mesaj istek klasörüne gitmektedir. Facebook Sayfaları sadece kendi sayfalarını takip eden hesaplara direkt olarak mesaj gönderebilmektedir. Bunun yanı sıra “ Mesajla yanıtla “ özelliğini kullanıp etkileşimde bulunan herhangi bir kullanıcıya yorumlar ile direkt bir biçimde mesaj gönderilebilmektedir.

DM herkesin görebildiği yorumlar gibi olmayıp sadece bir kişiye gönderilmekte ve söz konusu kişi tarafından görülmektedir. TikTok üzerindeki DM ise diğer sosyal medya platformlarından farklı olup, belli vaziyetlerde DM gönderilmesine imkan tanınmamaktadır. Sosyal medya kanalları üzerinde markalar, bireyler, takipçiler ile özel ve hızlı bir biçimde iletişim kurulabilmesi maksadıyla DM sistemi kullanılmakta olup, DM göndermek mail göndermeye nazaran çok daha hızlı ve kolay olmasıyla da öne çıkmaktadır.

Instagram’da DM göndermek

Instagram üzerinde birisine DM gönderebilmek için ilk olarak Instagram uygulamasını açınız ve ardından sağ üst kısımda bulunan messenger simgesine dokunup, ardından kalem simgesine dokununuz. DM göndermek istediğiniz kişinin kullanıcı ismini yazdıktan sonar direkt mesajınızı yollayabilirsiniz. Bir DM gönderebilmek için o kişiyi takip etmeniz de gerekmemektedir. Instagram’da takip etmediğiniz kişilerden DM almak istemiyorsanız o halde DM’yi kapatmak için bazı ayarları uygulamanız gerekmekte olup, söz konusu ayarları yapabilmek adına ilk olarak Instagram Ayarları bölümüne giriniz ve oradan Gizlilik Ayarları, oradan Mesaj Kontrolleri bölümüne giriniz ve mesaj istekleri bölümünden “Sadece takip ettiğin kişiler” seçeneğini seçerek ayarlayınız.

Twitter’da DM göndermek

İlk olarak sol kısımda yer almakta olan gezinti çubuğunun içerisinden Mesajlar simgesine tıklayınız ve ardından Yeni Mesaj butonuna tıklayınız. Sonrasında direkt mesaj göndereceğiniz kişinin kullanıcı adını giriniz ve Sonraki’ye tıklayınız. Ardından mesaj kutusuna göndermek istediğiniz mesajı yazabilirsiniz.

Cevap bırakın