DNS Değişikliği Yapmak ve Güvenlik Hususu Hakkında Bilgiler

Günümüzde pek çok kişi internette biraz daha özgür olabilmek için DNS değişikliği uygulama yoluna başvurabiliyor. Peki DNS değiştirmek güvenli bir işlem mi? Yeni yazımızda bu konu üzerine eğiliyoruz.

DNS değişikliği işlemleri günümüzde hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

DNS, IP adresleri ile internet sitesi isimleri arasında köprü görevi görmekte olup bir siteye kolay ve hızlı bir şekilde bağlanılmasını sağlamaktadır. DNS adreslerinin yoğun bir trafiği olduğu zaman internet hızı da düşer. Aynı zamanda sürekli aynı DNS’yi kullanmak iz bırakmanıza ve böylece takip edilmenize, bu nedenle de kimlik avı dolandırıcılığı gibi hırsızlık eylemleriyle karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu sebeple sıra köprü değiştirmek uygulanabilir bir yöntemdir.

Dikkat edilmesi gereken nokta güvenilir DNS adreslerinin kullanılmasıdır. Doğru kaynaklar kullanıldığı zaman DNS değişikliği güvenli bir işlemdir fakat yeni köprünün açabildiği internet sitelerinin güvenlik dereceleri bu noktada oldukça kritiktir. Çünkü yasaklanan internet sitelerinin pek çoğu içerisinde virüs ve dolandırıcılık yöntemleri barındırdığı için de yasaklanmış olabilir. Dolayısıyla bu sitelere girmek cihazınıza zarar verebiliur.

Cevap bırakın