Dolby Atmos Tanımı ve Hakkında Bilgiler

Yeni yazımızda Dolby Atmos’un ne olduğuna değiniyoruz. İşte Dolby Atmos hakkında bilinmesi gereken hususlar…

Adeta bir sinema atmosferinin yaşanmasına yardımcı olan Dolby Atmos teknolojisi, gerçekçi bir ses deneyimi sunmaktadır. Müzik dinlediğiniz, oyun oynadığınız veya film izlediğiniz sırada size adeta şölen sunmakta olan Dolby Atmos, 360 derecelik ses deneyimi ile kişinin sesleri gerçekçi olarak almasına imkan tanıyabilir.

Dolby Atmos teknolojisinin en verimli haliyle kullanılabilmesi için sinema salonlarında çok sayıda hoparlör ile kullanılabileceği bilinmektedir. Ancak birden çok hoparlöre sahip olmak mümkün olmadığında gerçekçi sanal üç boyutlu ses alanı oluşturmak mantıklı olacaktır.

Dolby teknolojisi günümüzde akıllı telefonlarda bile yer verilmekte olan bir teknolojidir. Özellikle oyunlara yönelik olarak akıllı telefonlarda yaygın olarak karşımıza çıkar. Ancak bu şekilde biraz daha sınırlı bir deneyim sundukları da bir gerçektir.

Dolby Atmos teknolojisi pek çok oyunla ve cihazla uyumlu olarak çalışabilmektedir. Bunlardan bazıları; Resident Evil Village, Forza Horizon 5, Call of Duty: Vanguard, Gears 5, Far Cry 6 gibi popüler oyunlardır. Bunun yanında Netflix, Disney Plus, gibi platformlarla da uyumluluk göstermektedir.

Ses ögelerini üç boyutlu bir alana yerleştirmekte olan Dolby Atmos, kaynak hareket ettiğinde sesin geliş yönünü de değiştirmektedir. Mesela araç hususunda ses arkadan gelirken araba hareket ettikçe karakterin önüne gelebilir. Böylece ses dinleyiciye daha doğal bir şekilde ulaşmış olabilir. Atmos’un nasıl çalıştığını deneyimlemek isteyen kullanıcılar Atmos Visualizer Music’i kullanabilir. İlgili sayfada Start Demo butonuna tıklayarak ve listeden müzik seçimi yaparak testi uygulayabilirsiniz.

Cevap bırakın