Driver Yedeklemesi ve Yükleme Nasıl Yapılır (Programsız)

Driver yedeklemesi yani sürücü yedeklemesi sisteminizde yer alan donanımlarınızın en verimli şekilde çalışabilmesi açısından oldukça önemlidir. Ancak driver yüklemek çoğu zaman sancılı bir süreçtir. Hazırladığımız yeni makalemizde kullanıcıların driver yedeklemeleri programsız bir şekilde basitçe nasıl yapabileceğini anlatacağız.

Sürücü güncellemeleri yaparak donanımlarınızı olması gerektiği gibi çalıştırabilmeniz daha sağlıklı bir bilgisayar kullanımı açısından son derece önemli. Bunun için pek çok program üretildi ve bu programlar genellikle ücretli olarak paylaşılıyor ancak biz size tamamen ücretsiz olarak programsız yapabileceğiniz ve kısa zamanınızı alacak bir öneride bulunacağız.

Programsız sürücü yedekleme işlemini yapabilmek için ilk olarak bilgisayarınızın başlat menüsünü açın ve Ara kısmını da açarak CMD yazın. Açılan sonuçlar arasında Komut İstemi yazısı olacaktır onun üzerine sağ tık yapın ve yönetici olarak çalıştır talimatını verin.

Şimdi aşağıda vereceğimiz kodu açılan komut istemi programının boş herhangi bir kısmını seçip yapıştırın ve klavyenizden Enter tuşuna basın.

dism /online /export-driver /destination:C:\Yedekler

Eğer siz Windows dosyalarını C’de tutmuyorsanız o halde yukarıda verdiğimiz koddaki C harfini kendinize göre düzenleyin. Bu adımı uyguladıktan sonra bilgisayarınızda yer alan sürücülerin yedekleri otomatik olarak oluşturulmuş olacaktır ve böylece önemli bir kolaylık meydana gelecektir.

İkinci olarak Aygıt Yöneticisi programını açın ve driver yüklemek istediğiniz donanımı listeden bulup sağ tık yapın ve Sürücü Yazılımını Güncelle ifadesine tıklayın. Ardından Sürücü Bilgisayarı Yazılımı İçin Bilgisayarımı Tara komutuna tıklayın. Şimdi de ilk adımda bahsettiğimiz yedek almış olduğumuz klasöre seçin ve devam edin. Böylece sürücüleri zahmetsiz bir şekilde yüklemiş olacaksınız.