Windows 10 Mikrofon Açıp Kapatma Yöntemi

Windows 10 işletim sisteminde mikrofon açıp kapatma işleminin nasıl yapıldığı konusuna değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

En fazla kullanılan bilgisayar işletim sistemi olan Windows 10, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Mikrofonu açıp kapama konusunda da son güncellemelerle birlikte önemli değişiklikler yapıldı.

Bilgisayar kullanıcıları için gizlilik bir hayli önemli olup bu yüzden eğer bilgisayara bağlı bir kamera veyahut mikrofon bulunuyorsa tehlike arz edebilir. Kullanıcılar bu tarz durumlarda gizliliklerini koruyabilmek için mikrofonlarını kapatmak isteyebilirler. İşte şimdi mikrofonun nasıl deaktif hale getirilebileceğini anlatıyoruz.

İk olarak Aygıt Yöneticisini açmanız gerekiyor. Aygıt Yöneticisi içerisine girdiğiniz zaman Ses Girişleri ve Çıkışları yazısına tıklayın ve Mikrofon yazısında sağ tık yaparak Özellikler yazısına tıklayın. Sonrasında Sürücü sekmesine tıklayıp Cihazı Devre Dışı BIrak seçeneğine tıklayıp sonrasında iletişim kutusunda Evet butonuna tıklayın. Böylece mikrofonunuz yazılımsal olarak devre dışı hale getirilecektir. Tekrar etkinleştirmek için ise sürücü sekmesinden Cihazı Etkinleştir komutunu vermeniz yeterli.

İkinci yöntem de denetim masası aracılığıyla mikrofon açıp kapatmak oup bunun için ilk olarak görev çubuğunun sağ alt kısımında bulunan hoparlör simgesine sağ tıklayın ve Ses Ayarlarını Aç seçeneğine tıklayın. Sonrasında Ses Cihazlarını Yönet sayfasına geçiş yapın ve Giriş Cihazları yazısının altında bulunan Mikrofon yazısına tıklayıp Devre Dışı Bırak komutunu verin. Etkinleştirmek için de aynı işlemleri tekrar uygulayıp bu kez Mikrofon kısmından Etkinleştir butonuna tıklayınız.

Cevap bırakın