Windows 10’da Gizli Dosyaları Gösterme Yöntemi

Windows 10 işletim sistemini kullananlar için gizli dosyaları nasıl gösterebileceklerini anlatıyoruz.

Windows 10 işletim sisteminde varsayılan gizli dosyalar mevcut ve bu dosyalar genellikle işletim sistemi ile ilgili kritik dosyalar oluyor. Ancak isterseniz bu dosyaları kolaylıkla görünür yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Windows 10 arama kutucuğumuza Denetim Masası yazalım ve Denetimi Masası ana ekranına girelim. Bu ekrandan Görünüm ve Kişiselleştirme yazısını bulup tıklayalım. Açılan ekrandan da Dosya Gezgini Seçenekleri yazılı bölümün hemen altındaki Gizli Dosya ve Klasörleri Göster bağlantısına tıklayalım.

Bu bağlantı sizi ayar yapacağımız ekrana götürecek. Açılan pencerede Gelişmiş Ayarlar bölümünün orta kısmını incelediğinizde Gizli Dosya, Klasör ve Sürücüleri Göster yazısını göreceksiniz. Bu yazının yanında belirtilen alana tik işareti ekleyip kaydedelim. Bu şekilde artık gizli dosyaları da görünür yapmış olduk.

Dosyaları Tekrar Gizliye Çevirme

Eğer dosyaları görünürden tekrar gizli hale çevirmek istiyorsanız da yine aynı bölümden bu defa Gizli Dosya, Klasör ve Sürücüleri Gösterme yazısını bulup tik işaretleyelim ve kaydedelim. Böylelikle gizli dosyalar tekrardan gizlendi.

Cevap bırakın