Windows 10 Kulaklık Sorununu Çözme Yöntemi

Eğer bilgisayarınızda kulaklık ile ilgili sorun yaşıyorsanız, kulaklığınız çalışmıyorsa o halde bu yazımız size fayda sağlayabilir.

Kulaklık özellikle çevrenizdeki kişileri rahatsız etmek istemediğiniz zaman veyahut gelen hassas sesleri de daha iyi bir şekilde algılamak istediğiniz zaman adeta hayat kurtarıcı olabiliyor. Günümüzde birbirinden iddialı pek çok kulaklık modeli bulunmakta ve bunlar Windows 10 ile genellikle sorunsuz olarak çalışmakta. Ancak bazen Windows 10 işletim sisteminin yüklü olduğu bir bilgisayarda kulaklık sorunları da meydana gelebilmekte. Bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz bazı çözüm metotları bulunmakta.

İlk olarak yapılması gereken şey kontrol ses jakını kontrol etmektir. Bilgisayarınızın yanında veyahut arkasında kulaklık veya hoparlör simgesiyle ses çıkış bağlantısı noktası arayın ve kulaklık jakının düzgün olarak takılı olduğundan emin olun. Bilgisayarınızın kulaklık jakını ve USB giriş kısmını toz, tüy ve kire karşı temizleyin.

Eğer kulaklığınız hem 3.5 mm jack hem USB çıkışına sahipse ve jack takılı iken sorun çıkarıyorsa o halde USB çıkışını takıp o şekilde deneyin.

Başlat > Ayarlar kısmını açıp Windows Ayarlar alanından Güncelleme ve Güvenlik kısmına girin ve Sorun Gider’e tıklayıp Ses Çalma seçeneğini seçin. Sonrasında Sorun Gidericiyi Çalıştır kısmına tıklayıp talimatları izleyin. Ses ayarları ve diğer kontrolleri gözden geçirin.

Ses kartı sürücülerini güncellemek için Aygıt Yöneticisini açın ve Ses , Video ve Oyun Denetleyicileri kategorisini çift tıklayıp Ses Kartı sürücünüzün güncelleyip güncellenmediğini kontrol edin. Güncel değilse günceleyerek o şekilde tekrar deneyin.

Eğer sorun Windows güncellemesinden sonra meydana geldiyse o halde Windows güncellemesini kaldırıp o şekilde tekrar deneyebilirsiniz. Bunu uygulamak için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına gidip Widows Update’e tıklayın ve Güncelleştirme Geçmişini Görüntüle sekmesini tıklayıp en üstte yar alan Güncelleştirmeleri Kaldır’ı tıklayıp son güncelleştirmeyi kaldırın.

Cevap bırakın