Windows 10 Oturum Seçeneklerini Değiştirme Yöntemi

Yeri rehber içeriğimide Windows 10 oturum açma seçeneklerinin nasıl değiştirileceğine değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Popüler işletim sistemlerinden Windows 10 üzerinde çeşitli oturum açma seçenekleri bulunuyor. Birden fazla oturum açma da sunulan güzel imkanlardan biridir.  Windows 10 üzerindeki oturum açma yöntemlerinde değişiklikler yapılabilmekte olup Windows Hello aracılığıyla ayar yapmak da sunulan kolaylıklardandır.

Windows Hello sistemi yüz tanıma sayesinde oturum açmaya imkan tanıyan güvenlik doğrulama yöntemi olup tanımladığınız kişilerin yüzünü okutup bilgisayarda oturum açabilmelerini sağlayabilirsiniz.  Ancak bu fonksiyonu kullanabilmek için Windows 10 işletim sistemine sahip olmanızın yanında parmak izi sensörüne sahip bir bilgisayara veya harici parmak izi sensörüne ihtiyacınız bulunmaktadır. Aynı zamanda Hello PIN özelliği bulunmakta olup bu özellik tanımladığınız parolaya sahip olan kişilerin sadece parola girerek bilgisayarınızda oturum açabilmesini sağlamaktadır. Ancak bunun için ilk olarak bir parola belirlemek gerekecektir.

Oturum seçeneklerinden bir diğeri güvenlik anahtarı olup, tanımladığınız harici sürücü ile oturum açmanıza imkan tanıyan güvenlik doğrulama yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Harici sürücüyü bilgisayarınıza takıp o şekilde oturum açmanıza imkan verir. Parola tanımladığınız şifreyle oturum açmanızı sağlamakta olup parolası bulunan kişiler sadece bu parolayı girip bilgisayarınızda oturum açabilir. Bu nedenle bu yöntem kullanılacaksa ikinci bir güvenlik yöntemi ile desteklenmesini tavsiye etmekteyiz.

Bahsedeceğimiz bir diğer güvenlik yöntemi Dinamik Kilit olup bu yöntem bilgisayarınızla eşleştirilmiş cihazları izlemekte olan güvenlik doğrulama yöntemini sunmaktadır. Etkin hale getirildiği zaman eşleştirilen cihazların bağlantısı izlenerek bir cihaz bilgisayardan uzaklaştığında sistem tarafından otomatik bir şekilde kilitlenecektir.

Windows 10 oturum açma yöntemini değiştirmek için:

İlk olarak Başlat menüsünü açınız ve Ayarlar uygulamasına girip Hesaplar sekmesine dokununuz. Sol kısımda bulunan menüden Oturum Açma Seçenekleri sekmesine tıklayıp çıkan ekranda oturum açma yönteminizi yukarıda  bahsettiğimiz yöntemlerden birini seçerek uygulayın.

Cevap bırakın