Windows 10 Bilgisayarınızı Daha Kişisel Bir Hale Getirin

Windows 10 işletim sisteminizi daha kişisel bir hale getirebilmeniz mümkün. Bunun için kişiselleştirilebilir ayarlardan yararlanabilirsiniz.

Herhangi bir Windows işletim sistemini lisanssız olarak kullanırsanız  sağ alt tarafta ürününüzün etkinleştirilmediğine dair uyarı görürsünüz. Bu durumda kişiselleştirilebilir ayarları kullanamazsınız. Oysa lisanslı işletim sistemi ile bilgisayarınızı daha kişisel bir hale getirmeniz mümkündür. Ayarlar alanına girdiğinizde sizin için tüm kişiselleştirilebilir ayarlar açıktır.

İlk olarak daha kişisel bir bilgisayar için Windows 10 Metro Arayüzü’ne girebilirsiniz. Bunun için Ayarlar alanına girip oradan Kişiselleştirme yazısını seçin ve sol benüden Başlangıç seçeneğine tıklayın. Karşınızda çok sayıda nitelik yer alacak. Örneğin Başlangıçta Daha Çok Kutucuk Göster yazısının altındaki Kapalı işaretini Açık olarak çevirebilirsiniz. Veya diğer işaretleri kendinize göre açıp katapabilirsiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış.

 

Tweak Bildirimleri

Bildirim ayarlarınızı da kendinize göre değiştirebilirsiniz. Bunun için yine Ayarlar’ı açın. Ardından Sistem yazısına girin. Sol menüden Bildirimler ve Eylemler yazısına tıklayın.

Şimdi karşınıza Bildirimler ile alakalı tüm kişiselleştirilebilir ayarlar çıkacaktır. Oradan kendinize göre dilediğiniz gibi düzenleme yapabilirsiniz.

 

Başlat Ekranındaki Reklamları Kapatma

Yine başlat ekranındaki reklamlardan rahatsız olanlar, kendi işletim sistemlerinde o reklamları kapatabilir. Bunun için Ayarlar ekranından Genel’e, oradan da Gizlilik ayarlarına geçin. Gizlilik ekranında aşağıdaki kırmızı işaretli kısmı kapatın:

Kişiselleştirme Menüsü

Masaüstünde herhangi bir boş alana sağ tıklayıp Kişiselleştir seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerede sol menüde Arka Plan, Renkler, Kilit Ekranı, Temalar, Başlangıç, Görev Çubuğu bağlantıları göreceksiniz. Onlar arasından dilediğinize girip kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Örneğin arka plan eklemek için sol menüden Arka Plan yazısına tıklayın ve Resminizi Seçin yazısının ordan Gözat butonuna tıklayın. Yüklemek istediğiniz resmi seçin ve kaydedin. Masaüstü arka planınız değişecektir.

Kilit ekranınızın fotoğrafını  değiştirmek için de yine sol menüden Kilit Ekranı yazısına girin ve Arka Plan yazısının altındaki Windows Spot Işığı yazısına tıklayıp Resim veya Slayt Gösterisi seçeneklerinden birini seçin. Ardından Gözat’a tıklayıp başka bir kilit ekranınızda yer almasını istediğiniz arka plan fotoğrafını seçin.

Cevap bırakın