Bilgisayar Donanımı Satın Alırken Öncelikler Değişti!

Bilgisayar teknolojilerinin inanılmaz bir hızda gelişimi adeta hayrete düşürüyor. Bilgisayar teknolojileri geliştikçe donanımların özellikleri de değişiyor ve insanların beklentileri farklılaşıyor. İlginç olan nokta ise yeni çözünürlük değerlerine olan ilgisizlik.

İnsanlar eskiden bir ürün satın alırken görüntü kalitesinin nasıl olduğuna çok dikkat ederdi ve buna göre satın alırdı. Örneğin akıllı telefon veya monitör satın alırken onun çözünürlük değeri seçimlerde çok etki yapardı. Mesela 2K veya 4K tercih sebebiydi fakat son zamanlarda alışkanlıkların değiştiğini görüyoruz.

İnsanlar artık stabillik açısından en iyi cihazı almayı daha önce tutuyor. Telefon veya monitör satın alırken çözünürlüğü değil de hertz gibi değerleri daha önde tutuyorlar. Bunun pazara olan büyük etkisini de görüyoruz. Eskiden üreticiler 2K, 4K gibi çözünürlüklerde monitörler üretip satarlardı. Fakat artık bunun değiştiğini, insanların öncelik olarak farklı kıstasları belirlediklerini görüyoruz. Artık Full HD 144 hz monitör türleri çok daha yaygın ve daha fazla ilgi görüyor.

Elbette bu seçimlerde fiyat farkının etkisi de bulunuyor. 2K, 4K gibi teknolojiler performansın daha iyi olmasını gerektiriyor ve dolayısıyla çok daha pahalıya satılıyorlar. Bu gelişmeler akabinde bilgisayar donanımı alanında 4K gibi teknolojiler uzun süre yaygınlaşamayacak gibi gözüküyor.