Grafik Kart Nedir Ne İşe Yarıyor?

Ekran Kartı ( Grafik Kart ) Nedir?

Ekran kartı görüntülü teknolojik cihazlarda o görüntünün ekrana gelmesini sağlayan önemli bir aygıttır. Özellikle bilgisayar dünyasından bilinen ekran kartları birer donanım olup PC’nin yapı taşlarından birisidir.

Ekranda oluşan taramaların, çizimlerin hepsini grafik kartları gerçekleştirmektedir ve bu yüzden grafik kartı bulunmuyorsa veya kartta bir arıza var ise ekrana görüntü gelmez veya gelse bile bozuk gelir.

Ekran Kartı ( Grafik Kart ) Ne İşe Yarar?

Anakart üzerinde bulunan ekran kartları sisteminize görüntü sağlamakla görevlidir.  Sistemlerde hem dahili olarak hem de harici olarak bulunabilir. Ancak oyun ve benzeri güçlü uygulamaları çalıştırabilmek için dahili grafik yongaları çoğu zaman yetersiz gelmektedir.

Ekran kartları kendi içlerinde ayrılır ve bu ayrımlara göre işlevleri de farklılıklar arz etmektedir. Mesela profesyonel yani iş amaçlı kullanılan ekran kartları olduğu gibi, oyun için kullanılan ekran kartları da vardır.  Tabii fiyatları da buna göre değişkenlik göstermektedir. Bazı grafik kartlar oyun için özel tasarlandıklarından fiyatları da yüksek olabilmektedir. Çünkü oyunlar genelde yüksek sistem gereksinimleri istediklerinden ve oyunlardaki çizimler son derece önemli  olduğundan grafik kartların üzerine oyun sırasında büyük bir yük biner. Yani günümüzün özellikle AAA+ sınıfı oyunlarını çalıştırmaya yarayan şeyin harici grafik kartı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de oyun için bir sistem yapılıyorsa güçlü bir harici grafik kartına yer verilmesi gereklidir.

Bilgisayar Fan Hızı Nasıl Yükseltilir?

Cevap bırakın