İşlemcilerin Oyunlara Herhangi Bir Etkisi Var Mıdır?

Günümüzde pek çok popüler cihaz işlemci barındırır ve bu işlemciler ile günlük işler yürütülür. Peki normal kullanım haricinde örneğin bir video oyunu çalıştırdığımızda işlemcinin o oyun üzerinde bir etkisi var mı? Var ise bu etki önemli ölçüde mi?

Genelde bir video oyununun sistem gereksinimlerine baktığınızda işlemci için de talepte bulunulduğunu görürsünüz. Bu bile işlemcilerin oyunlar üzerinde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. İşlemciler sadece normal kullanımda değil, akıllı telefondan veya bilgisayardan oyun çalıştırdığınızda da işlem yaparlar hatta bazı oyunlarda çok fazla işlem yaptıkları için epey ısınırlar.

Özellikle GTA V gibi bir oyunda işlemcinin üzerine epey yük düşer. Her ne kadar en büyük işi grafik kartı yapıyor olsada grafik kart ile beraber çalışan işlemciler, özellikle Age of Empires, GTA V gibi yapımlarda pek çok npc’nin bir arada hareket etmesi nedeniyle ciddi bir yük altında kalırlar. Örneğin GTA V’te pek çok aracın olduğu yoğun bi trafiktesiniz diyelim. Bu trafikteki araç fazlalığı işlemci gibi donanımlarınızı da etkilecektir.

Ancak işlemcilerin oyunlar üzerinde etkisi elbette grafik kart kadar fazla değildir. Mesela 350 TL bütçeniz var diyelim ve bir upgrade yapmak istiyorsunuz. Upgrade yapmanızın sebebinin de oyun oynamak olduğunu varsayalım. Eğer işlemcinizi bir üst model ve biraz daha güçlü bir işlemciyle yenileyip oyunları oynamaya kalkarsanız çok ciddi bir FPS farklılıkları göremeyeceğiniz için hayal kırıklığına uğrarsınız. Oysa aynı fiyatı grafik kartına yatırıp grafik kartını yükselttiğinizde oyunlarda ciddi bir performans değişimi görürsünüz.

Darboğaz Konusuna Dikkat

İşlemcinin grafik kartın hızına yetişemediği ve bu yüzden de oyunda kasmaların meydana geldiği anlara darboğaz yaşanması denir. Haliyle  yukarıda anlattıklarımdan yola çıkarak yeni bir sistem alıyorsanız çok güçlü bir grafik kart alıp çok güçsüz bir işlemci almak gibi bir hata yapmayın. Elbette işlemcinizi biraz daha geri planda tutabilirsiniz ancak darboğaz yaşatmayacak şekilde. Yani grafik kartınızı işlemciniz besleyebilmelidir. Bunun için de günümüzün en iyi kombinasyonlarından biri i5 6402p işlemci ile Rx 480 grafik kartının uyumudur.i5 6402p çok güçlü bir işlemci olmamasına rağmen hem Rx 480’e darboğaz yaşatmaz, hem de ekonomik bir seçim yapmanızı sağlar.

 

Cevap bırakın