Analistler Kutulu Oyun Satışının Sona Ereceğini Açıkladı

Analistler tarafından ortaya atılan iddiada artık video oyunlarının fiziki olarak satılmayacağı açıklandı. Giderek artan oyun boyutları ve djital ortamdaki kampanyalar buna gerekçe olarak gösterildi.

Oyun dünyasında Steam gibi dijital platformlar popüler değilken oyuncular genellikle mağazalara giderek fiziki kutulu oyun DVD’leri satın alıyordu. Bir DVD’nin boyutu yaklaşık 5 GB olduğu düşünülürse oyun boyutuna göre DVD sayısı da değişiyordu. Zamanla djital ortamda alınan oyunlar, mağazalardan alınan kutulu oyunlara göre çok daha revaçta bir hale geldi. İnsanların hem daha kolay bulması hem de önemli indirimlerden yararlanabilmeleri böyle bir sonucu ortaya koydu.

Analist Michael Olson, paylaştığı yeni içerikte video oyunlarının gelecekte tamamen dijital ortamdan satılacağını, kutulu oyun satılmayacağını anlattı. Bu kanıya daha pek çok analist de katılıyor. Çevrim içi ortam satışlarında oyun ek paketlerinin de büyük ilgisi olduğuna ayrıca dikkat çeken Olson, ücretli veya ücretsiz oyun eklentilerine çok kolay ulaşılabildiğini ifade ediyor. Olson tarafından kutulu oyun satışlarının kaldırılacağı konusunda veriler ihtimal ise %100 olması dikkat çekiyor.

Dijital oyun dünyasında şu sıralar oyun indirimleri de çok arttı. Yıl sonu indirimleri ile oyuncuları çılgına çeviren Steam gibi daha pek çok platform var. Bu platformların sayısı giderek artıyor ve bu durum rekabet anlamına geldiğinden oyuncuların işine geliyor.

Cevap bırakın