Video Oyunlarında Yapay Zeka

Yapay zekanın video oyunlarındaki yerine değiniyor, yapay zekaya dair bilinmesi gereken temel unsurlara yer veriyoruz.

Teknolojinin gelişimi ile beraber yapa zekada da büyük değişimler ve gelişimler meydana gelmiştir ve günümüzde yapay zeka, hayatın neredeyse tüm alanlarında karşımıza çıkmaktadır.

Yapay zeka, insan zekasına ihtiyaç duyulmakta olan görevleri kısmen veya tam anlamıyla gerçekleştirebilen akıllı makinelerin oluşturulmasıyla ilgilenen bilim dalı olarak tanımlanabilir. Yapay zekanın oluşturulması için, mantıklı düşünüp kararlar alabilen bir algoritma oluşturulması gerekir.

Günümüzde yapay zekanın en çok görüldüğü alanlardan biri video oyunlarıdır. Video oyunları, yapay zekanın gelişimi yönünde önemli katkılar ortaya koymuştur ve bu katkı onlarca yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Piyasaya sürülen pek çok video oyununda etkileyici yapay zeka sistemine yer verilmekte ve bu sayede oyuncuların çok daha iddialı oyunlara erişmesine, daha gerçekçi bir oynanış keyfi yakalamasına imkan tanınmaktadır.

Bir oyuncunun oyunu oynarken daha çok keyif alabilmesini sağlayacak temel unsur, karşısındaki yapay zekanın mantıklı hareketler yapıyor olması ve oyuncuyu gerçekten de zorlamasıdır. İşte bu doğrultuda daha başarılı oyunlar ortaya konulabilmesi için yapay zeka üzerinde oyun geliştiricilerinin yoğun emekleri olmuştur ve bu emekler kimi oyunlarda karşılığını fazlasıyla vermiştir.

Video oyunlarındaki NPC’ler, oyuncunun hareketlerine tepki verebilen ve oyun ortamına katkı sağlayan yapay zekalar olarak bilinirler ve oyunun hikayesine katkı sağlamakta olan görevleri yerine getirebilmek için programlanabilirler. Böylece gerçek dünya ile benzer işlevler görürler. Oyuncu davranışlarından öğrenerek uyum sağlayabilen oyun sisteminin ortaya çıkarılması yönünde de katkı sağlayabilen AI sistemi, oynanış mekaniğinin buna göre ayarlanmasına da imkan tanır. Yapay zeka insan eliyle üretilen bir güç olup eğitilebilir özelliklere sahiptir. Adapte olabilen AI, oyunlarda bu yönüyle ortaya çıkmakta, zamanla öğrenip kendisini geliştirecek şekilde dizayn edilebilmektedir.

Yapay zeka sisteminin bulunduğu başlıca video oyunları; Cyberpunk 2077, Watch Dogs Legion, Sekiro : Shadows Die Twice, Control, Ghost of Tsushima, GTA V, Assassin’s Creed serisi gibi yapımlardır.

Cevap bırakın