Fallout 4 İnceleme

Fallout serisinin son bilgisayar oyunu Fallout 4’ü ayrıntısıyla inceliyoruz.

Giriş

Fallout 4 oyunu henüz ilk etapta sizi büyülüyor. Oyunda bir aile babasını canlandırıyoruz ve üç kişilik bir ailemiz var. Karımız ile dünyaya getirdiğimiz bebek henüz çok küçük ve onu korumamız gerekiyor. Yine evimize döndüğümüz bir gün hiç ummadığımız bir felaket başımıza geliyor. Çevremizde bir bölgeye nükleer bomba saldırısı yapılacağı haberini alıyor ve yetkililer tarafından apar topar sığınaklara kaçırılıyoruz. Oyun bu anlarda sizi epey için çekiyor. Yani giriş aşaması çok başarılı ve size oyunun nasıl devam edeceğini bir hayli merak ettiriyor.

Hikaye

Sığınağa götürülürken bomba patatılıyor ve biz zor da olsa sığınağa girişimizi yapabiliyoruz. Ancak asıl hikaye bundan sonra gelişiyor. Oğlumuz Shaun’ı bizden kaçırıyorlar ve karımızı da öldürüyorlar ve bizi de 200 yıl süresince donduruyorlar. İşte oyun boyunca bunu kimin yaptığını ve oğlumuzun hayatta olup olmadığını öğrenmeye çalışıyoruz. Bunun için 200 yıl sonrasında uyandığımızda kendimizi büyük tehlikelerin içerisine atacak, bir yığın maceranın içerisine gireceğiz.

Grafik ve Ses Kalitesi

Fallout 4, kendisine has harika bir evren oluşturmuş ve bunu güçlü grafikleri ile oyuncuya çok iyi bir şekilde ifade ediyor. Oyunda zaman zaman çok güzel manzaralara tanıklık ediyor, zaman zamansa büyük felaketten arda kalan harabe şehrimizi gözlemliyoruz. Oyunda bölgeler arasında atmosfer değişikliklerinin meydana gelmesi de çok güzel olmuş. Özellikle tehlikeli ve esrarengiz bölgelere gittiğimizde atmosferin birden ona göre şekillenmesi harika. Hem güçlü hem de çok güzel bir grafik temasına sahip olan bu oyun aynı zamanda ses kalitesi anlamında da gayet başarılı. Bu bağlamda oyunun yapımcısının iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz. Ancak silahların ve zırhların biraz daha gerçekçi dizayn edilmiş olması çok daha iyi bir oyun deneyimi yaşamamızı sağlardı. Oysa özellikle bazı silahlar gerçeklikten çok uzak gözüküyor. Bu da oyunun gerçekçilik payını biraz düşürüyor.

Oynanış

Oyunda bazı önemli yapay zeka sorunları var. Mesela yanımızdaki yoldaşımız bazen çok saçma işler yapıyor. Super ARMOR giydirmek bir işkence haline dönüşüyor. Veya bir yerden bir yere gitmek için talimatlarımızı bazen iyi algılamıyor. Dip dibe ilerlememiz gerekirken bazen yapay zeka bizimle farkı baya açıyor. Öte yandan bir yapay zeka sorunu da ana senaryoda bir görevi yerine getirirken dikkatimi çekti. Nöbetçilerin bulunduğu gözlem alanlarına yakın bir yerlerde savaş olsada ve nöbetçi bunu duysada oraya gitmiyor ve sadece olduğu yerden bağırıyor ve belli bir noktaya donuk bir şekilde bakıyor. Bu kuşkusuz önemli bir hata.

Bu arada az önce Super ARMOR demişken bundan ayrıca bahsetmek istiyorum. Oyunda Super ARMOR isminde özel bir zırh var. Bu zırh sizi düşmanların saldırılarına karşı ekstra koruyor. Zamanla zırhı geliştirebiliyor hatta yeni zırhlar alabiliyorsunuz. Zırh baştan aşağı giyilebiliyor yani siz zırhın içerisine giriyorsunuz ve bu zırh, gerçekleşen nükleer bomba sonucunda her tarafta radyasyon bulunduğu için sizi radyasyondan da koruyor. Bu yüzden yanınızda bulunan yoldaşlara da bu zırhı giydirdiğinizde her yere gidebiliyorsunuz. Ancak yine bir mantık hatasına değineyim; Oyunda bir köpeğimiz var ve yoldaş olarak yanımıza onu da alabiliyoruz. Fakat bu köpeğimiz ne olursa olsun radyasyondan etkilenmiyor ve çatışma sahnelerinde oyunu gerçekçilikten uzaklaştırıyor. Öte yandan oyunda çatışma sahneleri kötü değil. Özellikle radyasyon sonucu mutasyona uğramış canlılarla savaşırken epey keyif veriyor.

GENEL DEĞERLENDİRME

Oyuna Puanımız: 7.3 / 10

Fallout 4 genel itibariyle kesinlikle deneyim edilmesi gereken bir oyun. Özellikle grafiksel yanı, atmosferi çok güçlü bir yapım. Fallout 4’ü ultra grafiklere alın ve 2K ekran çözünürlüğünü açın. Atmosfere ve bu atmosferde keşfetmeye doyamayacaksınız. Eğer oynanış açısından ve yapay zeka açısından da daha kuvvetli olabilseydi bizden daha yüksek bir puan alacaktı.

Cevap bırakın