Rust 4 Yıl Aradan Sonra Tam Sürümü İle Karşımıza Çıkacak

Hayatta kalma oyunlarından Rust’ın tam sürümü nihayet çıkıyor. Oyuncular bu günler için neredeyse 4 yıldır bekliyor. Pek çok oyuncu artık ümidi keserken yapımcıdan gelen açıklama yüzleri güldürdü.

Artık oyunlarda erken erişim sürümlerine çok fazla rastlıyoruz. Bunun bir numaralı sebebi de Steam, Origin gibi platformların bulunması. Bu platformlar aracılığıyla erken erişim oyunlarına kolaylıkla ulaşılabiliyor. Böylece hem oyuncular test edebilme imkanı buluyor hem de yapımcı oyununun final versiyonunun reklamını yapmış oluyor.

Rust, 2013 yılının Aralık ayında yani 4 yıl kadar önce piyasaya sürülmüş bir oyun fakat çıktığında erken erişim olarak sunulmuştu yani final versiyonu yoktu. Erken erişim çok beğenilmişti ve oyuncular tam sürümü beklemeye başladı. Ancak uzun süre geliştiriciden final sürümünün çıkacağı yönünde bir haber alınamamıştı. İşte şu günlerde yaşanan sürpriz bir gelişme ile oyunun final sürümünün de çıkacağı belli oldu.

Yapımcı, 8 Şubat 2018 tarihinde oyunun tam sürüm halinde satışa çıkacağını açıkladı. Fakat şaşkınlık yaratan bir başka açıklama daha yapmayı ihmal etmedi: Yapımcı açıklamasında oyunun geliştirme aşamasının da henüz devam ettiğini kaydetti. Bu yüzden de yayımlanan tam sürümün aslında bir alfa sürüm olarak kabul edilmesini istedi. Ancak oyunun fiyatını 20 Dolar’dan 35  Dolar’a çıkarması bunun tam aksini gösteriyor.

Sonuç itibariyle oyunun geliştiricisi, sunulacak sürümün tam sürüm olduğunu fakat bir iki rütuş daha yapılacağını ifade ederek eleştirilere karşı zemin hazırlamış oldu.

Cevap bırakın