Romanlardan Uyarlanan 5 İddialı Video Oyunu

Hikaye konusunda romanlardan esinlenilen pek çok video oyunu bulunmakta olup yeni yazımızda bu tarz oyunlardan beşine sizler için değiniyoruz.

Oyun sektörünün gelişmesinde romanların da önemli bir katkısı bulunuyor. Çünkü oyunlarda hikaye olarak tıpkı sinema sektöründe olduğu gibi romanlardan da esinleniliyor. Bazı romanların ise ünlü video oyunu serileri sayesinde adını daha çok duyurup daha çok sattığını belirtmek gerekiyor. Yani bu konuda karşılıklı bir fayda söz konusu oluyor. Hikaye konusunda çok iyi olan romanlardan uyarlanan bazı iddialı video oyunları bulunmakta olup bunlardan beşini sizler için derledik.

The Witcher

Seri çok büyük bir oyun evrenini anlatıyor.  Toplam üç ana oyundan oluşuyor. İlk oyunu 2007 yılında çıktı. Serinin en iyi oyunu ise The Witcher 3 olarak kabul edildi. The Witcher 3, 2015 yılında çıktı. Gelmiş geçmiş en iyi video oyunlarından biridir. Ünlü yazar Andrzej Sapkowski’nin The Witcher kitap serisine dayanan The Witcher oyunları, kitaptaki olaylardan sonrasını anlatır.

Stalker

Boris ve Arkady Strugatsky kardeşler tarafından 1972 yılında çıkarılan Roadside Picnic isimli romandan esinlenilen Stalker video oyunu 2007 yılında çıkmıştır.   GSC Game World tarafından geliştirilen ve THQ tarafından yayınlanan oyun, 82 Metascore’a sahiptir. Shooter oyunları arasında önemli bir yere sahip olan Stalker içerisinde uzaylılar dünyayı ziyaret ediyor ve bir süre burada yaşayıp dünyayı terkediyor. Biz de oyunda girilmesi yasak olan, terk edilen bölgelerde oynuyoruz.

Lord of the Rings Battle for Middle Earth

Piyasaya sürülme tarihi 2004 olan video oyunu PC platformu için çıkış yapmıştır. EA Games tarafından geliştirilen oyun gerçek zamanlı bir strateji yapımı olup, Yüzüklerin Efendisi romanlarına dayanmaktadır. Evrenin hayranlarının aşina olduğu pek çok savaş sahnesi ve mekanı yeniden oluşturulan yapım, bir romandan esinlenilen en iyi yapımlardan biri olarak kabul ediliyor.

Metro Serisi

Serinin ilk oyunu 2010 yılında piyasaya sürülmüştür. Dmitry Giukhovsky’nin kıyamet sonrası romanından uyarlanılarak ortaya çıkarılan bir hayatta kalma – korku türüne ait birinci şahıs shooter oyunu olan Metro serisi, nükleer felaket sonrasında Dünya yüzeyinin yaşanamaz hale gelmesi ve insanların reaksiyonlarını anlatıyor.

Tom Clancy’s Rainbow Six Vegas

Ubisoft Montreal’in geliştirdiği oyun, Xbox 360, PSP ve PlayStation 3 için piyasaya sürülmüş, daha sonra PC platformu için de çıkışını gerçekleştirmişti. Romandan esinlenilerek oluşturulan en iyi video oyunu serilerinden biri olarak kabul edilir. Sahip olduğu en önemli özelliği taktiksel bir shooter oyunu olmasıdır.

Cevap bırakın