Crack ve Crackleme Terimleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazılım veyahut oyun konusunda crackin ne olduğuna değiniyor, crackleme işleminin tanımına dair bilgiler veriyoruz.

Bir yazılım veya oyun ürününün geçerli bir lisans olmadan kullanılabilir hale getirilmesi, ürün anahtarı kullanmaksızın yararlanılabilmesi anlamına gelmekte olan crack, yasa dışı bir işlem olarak kabul edilmektedir. Crackleme işlemi, yazılım veyahut oyunun güvenlik kontrollerini değiştirir. Crackleme, kod değiştirme yoluyla yapılmaktadır.

Crackli yazılım kullanmak sisteme zarar verebilecek olan kötü amaçlı kod içermesi sebebiyle kullanıcılarının bilgisayarını risk içerisine sokan bir durumdur. Buna rağmen crackin günümüzde kullanımı yaygındır çünkü programa veya oyuna para ödemekten kaçınmak da yaygın bir durumdur. Ücretli kullanıcılara özel olarak sunulan çeşitli gelişmiş özelliklere erişim sağlayabilmek maksadıyla da crackleme işlemi tercih edilebilmektedir.

Crackleme işlemi yapılırken yazılım kodu analiz edilir ve güvenlik kontrolleri bertaraf edilir. Bu hususta güvenliği atlayabilecek olan zayıflıklar aranıp bulunulur. Yazılımı cracklemekle alakalı risklerin önlenebilmesi için lisans ve abonelik satın alınması önerilmektedir. Günümüzde geliştiriciler, satın almadan önce testi sağlayan deneme sürümlerini sunmaktadırlar. Ücretsiz olarak o oyundan veya yazılımdan yararlanmak için deneme sürümlerinden faydalanılabilir ve daha gelişmiş özellikler için satın alınmalıdır.

Eskiden neredeyse her video oyunu cracklenebiliyordu çünkü günümüze göre çok daha az koruma yöntemi içeriyorlardı. Ancak günümüzde özellikle AAA bir oyunu crackleyebilmek için çok daha yoğun bir uğraş sergilenmesi gerekmektedir.

Cevap bırakın