Oyun Durumunu İfade Eden Terimlerin Listesi ve Anlamları

Oyunların versiyonlarını ifade eden terimlerin ne anlama geldiğini detaylı bir şekilde sizlerle paylaşıyoruz.

Oyunlar  piyasaya sürülmeden önce test aşamasına sunulduğunda farklı isimler verilir. Tam sürüm olarak sunulduğunda da yine aynı şekilde farklı isimler verilir. Oyun durumlarını ifade etmek için genel olarak aşağıdaki terimleri kullanırız;

Pre-OBT

Bu terimin anlamı premium oyuncular için özel test sürümüdür. Premium oyuncular ifadesinden oyun ekibinin kastı şudur; Oyunu parayla oynayan kişiler hedef alınmıştır. Premium oyuncular para yatırarak oynayan oyunculardır. Mesela oyunda sanal para, altın bulunuyorsa bunlara sahip olmak için oyunun hesabına para yüklersiniz. İşte Pre-OBT sürümünü oynamak için de para ödemeniz gerekir.

Bu sürümün final sürümü çıktığında diğer oyunculara karşı ciddi avantajları da vardır. Mesela karakter gelişimleri ve farklı özellikler olduğu gibi final sürümüne aktarılır. Bu da taktir edersiniz ki parasız oynayan bir oyuncuya karşı parayla oynayan oyuncunun çok daha avantajlı olmasını meydana getirir. Mesela Pre-OBT oynayıp çok değerli eşyalar kazanan bir oyuncu final sürüme bu eşyalarla başlayacağı için finalde parasız oynayan bir oyuncuya karşı şansı çok yüksektir. Seviye olarak çok daha avantajlıdır.

Pre-CBT

Bu tür de yine premium oyuncuların oynayabildiği oyun versiyonudur. Ancak burada paralı oyuncuların oyunda katettiği gelişmeler final sürümüne yansıtılmaz. İşte Pre-OBT teriminden temel farklılığı da budur. Final sürümü açıldığında premium oyuncu ile normal oyuncu yine aynı seviyeden başlar. Fakat tabii Pre-CBT oynayan bir oyuncu final sürümüne daha tecrübeli ve oyunu bilen bir şekilde çıkacaktır. Bu da önemli bir avantaj sayılabilir ancak en azından güçler denk olacaktır.

Private Beta

Oyunun sadece belli kişiler için açık olan kapalı deneme sürümüdür. Tüm herkes private beta oyuna girip oynayamaz. Bunun için özel izinler gerekir. Private beta genellikle çok kısa bir süre için aktif olmakla birlikte yerini açık betaya bırakacaktır.

Açık Beta

Finalden önceki son aşamadır. Oyunların test sürümüdür ve herkes tarafından edinilip oynanabilmektedir. Fakat oyuncuların beta sürümde kastığı leveller genellikle final sürümüne aktarılmaz. Ancak karakterler ve envanterler aktarılabilmektedir.

Demo

Oyunların kısıtlanmış versiyonudur ve final sürümü sunulmadan önce çıkar. Para ile satılamaz. Oyuncular demoda oyunu denerler ve beğenirlerse final sürümü çıktığında satın alırlar.

Final Sürümü

Geldik final sürümüne, bu sürüm oyunların son halidir. Herkes tarafından oynanabilir olan tamamlanmış sürümdür. Günümüzde satışta olan oyunların yanında yukarıdaki sürüm ibarelerinden biri bulunmuyorsa o oyunun final sürümü olduğunu anlayabilirsiniz.

Cevap bırakın