Mafia 2 ile GTA 4 Karşı Karşıya!

İki ünlü oyun Mafia 2 ve GTA 4 arasında her zaman büyük bir rekabet oldu. Bu konu hakkında yüzlerce konu açıldı ve oyuncular hangisinin daha iyi olduğu konusunda tartıştılar. Biz de bu makalemizde iki popüler oyunun birbirlerine karşı iyi yönlerini karşılaştırıyoruz.

Mafia 2 ile GTA 4 büyük bütçeler ile hazırlanan dönemlerinin en iyi oyunlarındandı. İkisi de açık dünya tarzında mafya ile iç içe olduğumuz oyunlardı. Araba sürebiliyor, hırsızlık yapabiliyor, sokaktaki insanlara sataşabiliyorduk. Oyuncu ne yapacağı konusunda tamamen özgürdü.

İki oyun arasında gerçekçilik anlamında karşılaştırma yapıldığında:

Yüksek bir yerden düştüğünüzde Mafia 2 oyununda biraz daha gerçekçi bir tepkime ile karşılaşıyorsunuz. GTA 4’te bir yerden düştüğünüzde ise çok dengesiz bir şekilde genellikle yanlamasına düşüyorsunuz.

Araba sürerken süratle bir yere çarptığınızda GTA 4’te Niko arabadan dışarıya fırlıyor. Mafia 2’de ise böyle bir durum söz konusu değil. İkisinin de arabaya bindiklerinde emniyet kemerlerini takmadıkları göz önüne alınırsa GTA 4 bu konuda daha gerçekçi bir mekaniğe sahip.

İki oyunun da dövüş mekaniği çok başarılı ancak Mafia 2’de birine sataştığınızda sanki sokak dövüşü değil de boks maçı yapıyormuş hissine kapılıyorsunuz. İkisi de gard alıyor ve tıpkı profesyonel boksör gibi hareketler yapıyorlar. Oysa sokaktaki herkes boks yapmayı bilmiyor. Öte yandan GTA 4’te de aynı şey söz konusu fakat orada biraz daha sokak dövüşünü anımsıyorsunuz. Ancak yapay zekanın biraz daha zayıf kalması da dikkat çekiyor.

Karakterlerimiz yayanken araba çarpttığında Niko çarpmanın hızına bağlı olarak yere düşerken Mafia 2’de Vito sadece afallıyor ve yine ayakta kalıyor. GTA 4 çarpışmalarda karakterinizin verdiği tepkimeler açısından daha iyi.

Arabaları çalarken iki oyunda da hemen hemen aynı hareketleri yapıyorsunuz ancak Mafia 2’de maymuncuk ile araba açmak çok gerçekçi ve keyifli. Bu konuda Mafia 2 daha başarılı.

Grafiksel olarak ise iki oyun da döneminde oldukça başarılı ancak Mafia 2’nin grafikleri biraz daha gerçekçi.

İki oyun da hikaye anlamında oldukça başarılı ve birbireline yönelik çeşitli üstünlükleri var.

Sonuç itibariyle Mafia 2 ve GTA 4 oyunlarının birbirlerine karşı pek çok konuda üstünlükleri ve eksi yönleri var. Bu yüzden birine daha iyi demek yanlış olur. Eğer hala oynamadıysanız iki oyunu da oynamanızı öneriyoruz.

 

Cevap bırakın