Bilgisayar Fan Hızı Nasıl Yükseltilir?

Bilgisayarınızın özellikle yaz aylarında daha fazla ısındığını gözlemliyorsunuzdur. Bu sıcak yaz günlerinde bilgisayar sistemlerinizin zarar görmemesi için sisteminizin içinde yer alan fanları kontrol edebilmeniz oldukça önemli.

Bilgisayarınızın fanlarını kontol etmeye başlamadan önce yapmanız gereken şey bilgisayarınızın içini açıp kaç fanın bulunduğunu ve nerede konumlandıklarını incelemektir. Ardından da bir yazılım aracılığı ile bu fanların hızlarını ayarlayabilirsiniz. Fan hızını ayarlamak için kullanabileceğiniz pek çok program vardır. Bunlardan birini indirip kullanarak fan hızını kolay bir şekilde yükseltebilirsiniz. Tabii eğer bilgisayarınız çok sıcak çalışmıyorsa fan hızını illa yükseltmeniz de gerekmiyor. Tam aksine fan hızınızı düşürerek elektrik faturanızın daha makul gelmesini sağlayabilirsiniz.

Öte yandan fan hızı çok yüksek olunca bilgisayarınız aşırı ses çıkarır bu ses de sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden de fan seviyesini kısabilirsiniz. Bu hususta başımdan geçen bir olayı anlatayım; Bilgisayarımın işlemci fanını temizlerken bir ayağını kırmam sonucu yeni bir bilgisayar fanı taktırdım ancak eve gelip bilgisayarı çalıştırdığımda bilgisayarın aşırı sesli çalıştığını fark ettim. Bu durumda yapılacak şey ilk olarak BIOS bölümünden fan hızı ayarıyla oynamaktır. Yani fan hızınızı yükseltip kısmak için her zaman yardımcı yazılımlar gerekmez. Direk BIOS bölümünden de fan ayarları ile oynayabilirsiniz. Bunun için tek tek anlatım yapamayacağım çünkü her BIOS ekranı bire bir aynı olmuyor. Ancak temel seviyede İngilizce’niz olsa dahi BIOS menüsünü biraz kurcalayarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Cevap bırakın