Güç Kaynağı İçin Voltaj Ayarlamaları

Bilgisayar güç kaynaklarında voltaj ayarlamaları hususu ile ilgili bilgiler veriyoruz.

Özellikle bilgisiyarın açılmaması gibi durumlarda güç sisteme iletilmiyorsa güç kaynağının voltaj ayarlarının bir incelenmesinde yarar var. Her güç kaynağında bildiğiniz gibi açma kapama düğmesi olur. Öncelikle bu düğmenin açık olduğuna emin olup bilgisiyarınızı açmayı o şekilde tekrar deneyebilirsiniz.

Öte yandan bilgisayar güç kaynaklarının bazılarında voltaj ayar ekranı bulunur. Bu voltaj ayar ekranına örnek olarak aşağıdaki görüntüyü inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde işaretlendiği üzere  güç kaynağınızın voltaj ayar kısmı turuncu renkli bölüm. Sizde tabii bu farklı bir renkte ve farklı bir noktada olabilir ancak kolaylıkla görebilirsiniz. Onun üzerinde yazan rakamlar voltajı ifade etmekte ve siz sisteminizde yanlış voltaj ayarını kullanıyorsanız bu bazı sorunlara neden olabilir.

Bu arada üstüne basarak tekrar belirteyim bazı sistemlerde bu voltaj ayarları olmaz ancak üst kısımda gördüğünüz açma kapama düğmesi hemen hemen hepsinde olur. Aynı zamanda tabii güç bağlantısı girişi de olmazsa olmazdır.  Sonuç olarak voltaj ayarlaması ve açma kapama düğmesi bulunan bir bilgisayarda gücün aktif edildiğine ve doğru voltajın verildiğine emin olunmalıdır.

Cevap bırakın