USB Bellek Formatlama Yöntemi

USB bellek formatlamanın nasıl yapıldığını ayrıntısıyla anlatıyoruz.

İlk olarak USB belleğimizi bilgisayar cihazımıza takalım ve Bilgisayarım alanına girelim. Orada belleğimizin görüntülenmesi gerekli. Belleğimizin üzerine gelip sağ tıklayalım ve Biçimlendir yazısına tıklayalım.

Ardından karşınıza biçimlendirme penceresi çıkacak. Bu pencerede varsayılan ayar olarak Hızlı Biçimlendir ayarının yanındaki kutucuk işaretli olur. Eğer hızlı biçimlendirme yapmak istemiyorsanız o tiki kaldırıp o şekilde Başlat yazısına tıklayın. Bu ikisi arasındaki fark ise şudur ; Hızlı biçimlendirme yaptığınızda belleğinizde gerçekleşen işlemler yalnızca dosyalarınızın temizlenmesinden ibarettir. Ancak hızlı biçimlendir tikini kaldırıp biçimlendirdiğinizde diskinize tamamiyle yeniden şekil verilecek.

Yine biçimlendirme ekranında çeşitli ayarlar yapmak istiyorsanız örneğin disk boyutunu değiştirmek istiyorsanız kolaylıkla seçenekler arasından tercihinizi yaparak değiştirebilirsiniz. Aynı şekilde dosya sistemini de yine bu ekrandan değiştirebiliyorsunuz. Biçimlendir alanında yaptığınız ayarlamalar ne olursa olsun başlat butonuna bastığınızda diskiniz yeniden biçimleneceği için dosyalarınız silinecektir. Bu hem hızlı biçimlendirme, hem de diğer yöntemlerde geçerli. Bu yüzden dosyalarınız sizin için önemliyse ilk önce USB içerisinde bulunan dosyaları birleştirip ondan sonra formatlama işlemini yapmanızı tavsiye ederiz.

Cevap bırakın