Bilgiayarı Virüsten Koruyabilmek İçin Öneriler

Bilgisayarınızı virüsten korumanın önemli yollarını anlatıyoruz.

Öncelikle söze bir antivirüs programının gerekliliği ile başlayalım. Özellikle bilgisayar gibi internete girdiğimiz ve bir şeyler indirdiğimiz bir cihazda haliyle güçlü bir antivirüs programımızın olması gerekiyor. Çünkü virüsler bilgisayarlara kolaylıkla sızabiliyorlar ve maalesef Microsoft’un varsayılan virüs koruma duvarı yeterli olmuyor. Bu yüzden tam teşekkürlü bir antivirüs programına ihtiyacımız var.

Ancak bazen virüsler en iyi antivirüs programının bile gözünden kaçabilir daha da kötüsü henüz antivirüs programınız tarafından henüz keşfedilememiş bir zararlı yazılım bilgisayarınızda cirit atıyor olabilir. Virüsler de genellikle internet bağlantısı olan bilgisayarlarda daha fazla görülür. Özellikle de dikkatli kullanmıyorsanız virüslerin sisteminize bulaşma ihtimali çok daha yüksektir.  O halde bilgisayarımızı kullanırken çok daha dikkatli olmalıyız. Bizim size bu noktada önerebileceğimiz bazı şeyler var;

Virüs kapmamak için indirdiğiniz programların ve sitelerin güvenli olmasına özen gösterin. Özellikle bir programı indirmek istediğinizde yanlış şeyi indirip kurmanıza neden olan pek  çok site var. Mesela WinRaR İndir yazıp arattığınızda ve bir konuya girdiğinizde o konuda size indirme linki olarak sunulan şey aslında virüs içeren bir reklam olabilir. İşin kötüsü tıkladığınızda bir program yüklenir ancak bu WinRaR olmaz. Bu tür durumlarda sisteminize genellikle virüs sokuluyor. Mesela bu tarz uygulamalar tarayıcınızın varsayılan ayarlarını sizden izinsiz bir şekilde değiştirip tarayıcıyı açtığınızda ana sayfanızı Google yerine farklı bir sayfa görmenize neden oluyor ve ayriyeten farklı programlar daha yüklüyor.  O halde bir şey indirirken çok dikkatli olmalısınız.

Öte yandan bilgisayarınıza bir CD , flash bellek türünde cihazlar takıyorsanız bu cihazların temiz olmasına özel göstermelisiniz. Özellikle bir arkadaşınızdan aldığınız belleğin içerisinde yığınla virüs bulabilirsiniz. Çünkü arkadaşınız bilgisayarını sizin gibi titiz kullanmıyor olabilir. Aynı şekilde arkadaşınızın telefonunu bilgisayarınıza bağladınız diyelim. Bu telefonda virüs olduğu taktirde sizin bilgisayarınıza da bulaşabilir. Yani dememiz o ki bilgisayarınıza yaptığınız USB bağlantılarında dikkatli olmalısınız.

Son olarak mailler hususuna değinelim. Maillerinizi kontrol ederken dikkatli olmalısınız. Eğer gelen kutunuzda şüpheli mailler görüyorsanız o mailleri açmadan direkt olarak spam olarak bildirip siliniz.

Cevap bırakın