Masaüstü Bilgisayarı Olanların Alet Çantasında Bulunması Gerekenler

Masaüstü bilgisayar sahiplerinin alet çantasında yer alması gereken araç gereçler neler? Makalemizde bu konuya değindik ve araç gereçleri sizler için listeledik.

Eğer evinizde bir masaüstü bilgisayarınız var ise şansılısınız. Çünkü bu cihazlar bilgisayarların en kişiselleştirilebilir, onarılabilir ve bakım yapılabilir aletleridir. İçerisindeki tüm donanımlar kolayca sökülüp değiştirilebilir. Ancak elbette bu işlemleri gerçekleştirebilmek için bazı araç gereçlere sahip olmak gerekir. İşte yeni içeriğimizde bu araç gereçleri açıklıyoruz.

Termal Macun

Pek çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayarına bakım yapmaz ve hatta bilgisayarına bakım yapması gerektiğinin farkında bile değildir. Ancak PC donanımları belli bir süre sonra ilk zamanki performansını kaybeder ve sıcaklık değerleri artar. Bu gibi sorunlar termal macunun kuruması, eskimesinden kaynaklanabilir. Termal macun donanımların soğutmaları ile arasında iletken görevi görmekte, sıcaklığı düşürmekte yararlı olmaktadır. Uzmanlar fan ile donanım arasındaki termal macunların altı ayda bir yenilenmesini önerirler.  Bilgisayar alet çantasında kesinlikle bulunması gereken bir araçtır.

Tornavida Takımı

Alet çantasının olmazsa olmaz parçası tornavida takımıdır. Bu zaten sadece PC için değil evin diğer işleri için de oldukça gereklidir. PC donanımları genellikle tornavida ile sökülebilir. Bu yönde tasarlanmışlardır. Her boydan ve cinsten tornavidanın bulunduğu bir takım işinizi görecektir. Alet çantasının olmazsa olmaz bir ekipmanıdır.

Mini Pense

Genellikle bakım için gerekmez ancak özellikle kablo eklemeleri yapılacağında veya kısaltılacağında kullanılır. Bu yüzden alet çantasında mutlaka olacak diye bir kaide yoktur fakat kablolar ile işiniz çıkarsa veya el gücünüzün yetmediği durumlarda yardımcı olacaktır.

Antistatik Eldiven

Antistatik eldivenler donanımlarınızın statik elektrik nedeniyle zarar görmesini engeller. Bilgisayarınızın parçalarına dokunacağınızda antistatik eldiven takmanız önerilir. Fakat maalesef bu kurala çoğu bilgisayar teknik servis elemanı dahi uymamaktadır. Teknik serviste çalışanlar genelde antistatik konusunda pek hassas değildirler ve çıplak elle iş yaparlar.

Kablo Kelepçesi

Bilgisayarlarda haddinden fazla uzun kablolar nedeniyle kasanın içerisi harabe gibi gözükebilir. Görüntü kirliliğine neden olan kablo kalabalığını kablo kelepçeleri ile  düzeltebilirsiniz. Aynı zamanda böylece kabloların fanları engellemesi gibi problemlerin de önüne geçebilirsiniz.

Hava Kompresörü

Pek çok insan bilgisayar kasasındaki tozları temizlemek için elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi kullanır fakat bunlar bilgisayarı temizlemek için sağlıklı araçlar değildir. Hava kompresörü ise bilgisayarınızı temizlemek için en iyi yoldur.

Kafa Lambası

Evin içerisi aydınlık olsa dahi kasanın içerisindeki bileşenleri pek net göremeyebilirsiniz. Özellikle ışığın iyi vurmadığı bir noktayı incelemeniz gerektiğinde kafa lambaları çok işe yarıyor.  Bu yüzden alet çantasında muhakkak bulunmalı.

Bunlar çoğunlukla temel ihtiyaçlardı. Fakat eğer daha profesyonel ekipmanlar da gerekiyorsa avo metre, Network kablo test cihazı ve sıyırma pensesi gibi aletler de edinmelisiniz.

Cevap bırakın