Elektrik Kesildiğinde Bilgisayarın Görebileceği Zararlar

Elektrikler kesildiğinde prize bağlı cihazlarda önemli bazı sorunlar meydana gelebilir. Yeni yazımızda elektrik kesintisi sebebiyle bilgisayarın uğrayabileceği zararlara değineceğiz.


Bilgisayar açık kalabilmek için güç kaynağına sürekli olarak elektrik akışı almalıdır. Güç kaynağının kalitesiz olduğu durumlarda ise ani elektrik kesintileri başınıza iş açabilir.


Elektrik kesintisi bilgisayarınızın doğru çalışmasını engellemektedir çünkü kesintiyle beraber bilgisayar ani olarak bir güç değişimi algılayıp kapanacaktır. Ani kapanma işletim sistemine ve hatta bazı durumlarda donanımlara zarar verebilir.

Elektrik kesintilerinin özellikle sık hale gelmesi bilgisayar donanımlarının bazılarında sorunlara neden olabilir. Örneğin sabit sürücünün ömrünün azalması mümkün. Meydana gelen sık elektrik kesintileri zamanla biriken kusurlara sebep olup kafa çarpması olarak adlandırılan soruna da davetiye çıkarabilir. Kafa çarpması, kafa tabla yüzeylerine dokunulduğunda ve sıyrılma olduğunda sabit sürücünün etkin olarak bozulmasıdır. Katı hal sürücüleri ani elektrik kesintileri sebebiyle ciddi zararlar görebilir.
Elektrik kesintisini elektrik geldiği zaman ani bir dalgalanma takip eder ve güç dalgalanması aşırı yüklenip bilgisayardaki elektronik parçaları fazla elektrik altında tutar ve bu durum da bilgisayara zarar verebilir. Bazı durumlarda elektrik kesintisinden sonra elektrik tekrar geldiğinde hiç açılmayan bir bilgisayarla karşılaşabilirsiniz. İşte bu ciddi bir sorundur. Eğer güç kaynağınız kaliteliyse bu sorunla karşılaşma olasılığınız düşüktür.


Peki bu hususta tavsiyemiz nedir?


Ani elektrik değişimlerine ilişkin olarak yapılması gereken en önemli hamle aktif güç koruma sistemi bulunan hem günümüzün teknolojilerine hitap eden hem de kaliteli bir güç kaynağıdır. Kaliteli güç kaynakları ani elektrik kesintileri söz konusu olsa bile kendilerini ve güç verdikleri bilgisayar donanımlarını korurlar ve böylece bilgisayar fiziksel olarak bir zarar görmemiş olur.

Cevap bırakın