Bilgisayardaki Tüm İşlemci Çekirdeklerini Aktif Etme Yöntemi

Bilgisayarınızdaki tüm işlemci çekirdeklerini aktif edebileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik bunu donanımla uğraşmadan yazılımsal yolla kısa sürede yapabilirsiniz.

İşlemciler bilgisayarın en önemli donanımlarındandır. Bu donanımların tam randımanlı bir şekilde çalışması, bilgisayarda da ciddi ölçüde performans artışı sağlayacaktır. İşlemcimizin tüm çekirdeklerini aktif olarak hizmete sokarak, performansını daha çok arttırabiliriz.

Bunun için ilk olarak Başlat menüsüne girin ve Çalıştır uygulamasını açın. Çalıştır kutucuğuna MSConfig yazıp MSConfig.exe’yi yönetici olarak çalıştırın..

Açılan pencereden Ön Yükleme sekmesine girin. Gelişmiş Seçenekler yazılı butonun üzerine tıklayın.

Yeni bir pencere daha açılacaktır. Pencerede Number of processors yani İşlemci Sayısı yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. İşaretlemeyi yapınca altta ufak bir seçenek menüsü daha açılacaktır. Bu seçenekler listesinde rakamlar göreceksiniz. Rakamlar sizin cihazınızdaki işlemci çekirdek sayısını ifade ediyor. Örneğin 4 çekirdekli ise 1’den 4’e kadar sıralıdır.

Bu aşamada yapmanız gereken tek şey en büyük rakam ne ise onu seçmek ve ardından kaydetip cihazınızı yeniden başlatmaktır. Eğer fazla performansa ihtiyaç duymazsanız yine aynı kısma girerek çekirdek sayısını düşürüp eskisi gibi kullanabilirsiniz.

 

Cevap bırakın