Bilgisayar Çiplerindeki Muazzam Değişimler

Bilgisayar çipleri günümüzde son derece ufak ve daha performanslı bir hale geldi. Peki bu nasıl oluyor? Yeni yazımızda bilgisayar çiplerindeki muazzam değişimlere değiniyoruz.

Bilgisayar çipleri günümüzde bir hayli ufak boyutta. Özellikle Çin endüstrisinde boyut işlem devresi olarak adlandırılan bir kavramla ilişkilendirilir ve üreticiler bu kavramı çipin farklı niteliklerine dikkat çekecek halde tanımlar. Transistör, işlemcinin en mühim elemanı olarak dikkat çeker. Büyük bileşenler daha fazla yer kaplayıp çipin daha büyük hale gelmesine sebep olur. Bu da işlemci boyutunun daha fazla olmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla eski işlemciler hem daha fazla yer kaplayıp hem de günümüzün işlemcilerinden daha az transistöre sahiptir.

Günümüzde hem mobil alanda hem bilgisayar alanında çiplerde yaşanan önemli gelişmeler, çok daha ekonomik ve performanslı işlemcilerin oluşmasını sağladı.Günümüz çiplerinde 7 nm , 10 nm gibi mimari süreçler söz konusudur. Bunun için morötesi ışık UV kullanılmakta. İşlemci çalışmaları konusunda ise Intel, TSMC, AMD, Samsung, Qualcomm gibi başlıca şirketler kendisini gösteriyor. Samsung ve TSMC, 7 nm üretimlerini daha verimli getirmenin yanında daha iyi ürünler tasarlayarak yeni nesil işlemcilere çanak tutuyor.

İşlemci çipleri hususunda şu an TSMC ve Samsung markalarından 5 nm üretim süreci hakkında büyük çalışmaları, araştırmaları bulunuyor. Bu da önümüzdeki yıllarda 5 nm üretim bandına geçiş yapılabileceğine işaret ediyor.

Cevap bırakın