Bilgisayarınız Açılmıyorsa Bu Yöntemleri Deneyin

Eğer bilgisayarınız açılmıyorsa ve problemin kaynağını bilmiyorsanız aşağıda anlattıklarımız sizler için faydalı olabilir.

Bilgisayarlar elektronik cihazlardır ve açılmamalarının altında yatan pek çok sebep olabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta bilgisayarın nasıl açılmadığıdır. Yani bilgisayarınızı açma düğmesine bastığınızda elektriği algılayıp fanları döndürmeye başlıyor mu yoksa hiç tepki vermiyor mu? Veya ekrana görüntü geliyor ancak siyah ekran olarak kalıyor mu?

Bilgisayarın açılmaması sorununu çözmek geniş bir yelpazeye dayanıyor. Mesela açma düğmesine basmanıza rağmen herhangi bir tepki alamıyorsanız o halde şunları deneyin:

  • Bilgisayarınızın güç kablosunun takılı olduğundan emin olun. Kablo yerinden oynamış olabilir. Kabloyu çıkarıp tekrar takın ve o şekilde deneyin.
  • Bilgisayarınızın anakartındaki güç kablosundan gücü alan bağlantının yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer anakart kablolarınızda oynama olmuşsa düzeltin.
  • Bilgisayarınızın monitör kablosunun doğru bir şekilde bağlı olduğundan emin olun ve kablolardra çıkma olduysa kabloları düzgünce yeniden takın.

Bu kontrolleri gerçekleştirip bilgisayarı tekrar açmayı deneyin. Bilgisayarınızın hala açılmıyor ise sorunun kaynağını öğrenebilmek için ekran kartı takılı ise ekran kartını çıkarın ve monitör girişinizi dahili grafik yonga çıkışına bağlayın ve o şekilde tekrar deneyin. Sorun yine düzelmediyse farklı bir monitör takıp deneyin. Son olarak bilgisayarınızın güç kayanağını değiştirip deneme imkanınız varsa değiştirin ve öyle deneyin.

Bu işlemleri uygulamasına rağmen sorunu hala çözülmeyen okurlarımız aşağıdaki yorum alanından sorunları ile ilgili detaylı bilgi vererek yorum göndersinler yardımcı olalım.

 

Cevap bırakın