Undervolting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni yazımızda undervolting hakkında bilgilere yer veriyor, tanımı ve diğer unsurlara değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Bilgisayar donanımlarında düşük voltajla çalışma uygulandığı zaman mevcut enerji üstündeki basınç azaltılmakta olup, bilgisayar donanımlarında voltaj düşürme hususu oluşabilecek olan performans kayıplarını engelleyebilmek açısından önem arz etmektedir. Hız aşırtmanın aksine herhangi bir tehlikesinin olmadığını da belirtmek gerekmektedir.

Bir donanım fazla ısındığı zaman çalışmayı durdurabilir ve hem kendisi hem de diğer donanımlar çeşitli zararlar görebilir. Güç tüketimi olarak lanse edilen watt hususunda temel formül  “watt = volt x amper” olarak kabul edilmektedir. Amper veya volt her düşürüldüğü zaman toplam watt da düşürülecektir ve böylece işlemci daha az güç harcayıp ısı konusunda daha minimal bir halde çalışacaktır.

Undervolting genel olarak cihazların daha az güç harcaması ve bu bağlamda daha az ısınması anlamını taşımakta olup, dolayısıyla daha uzun bir donanım ömrü açısından faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Ancak elbette yüksek performans isteyen uygulamalar söz konusu olduğunda mantıklı bir seçenek olmayacaktır. Örneğin bir oyuncu bilgisayarı satın aldığınızı düşünürsek undervolting işlemini uygulamak sizin için herhangi bir avantaj sağlamayabilir ve aksine performans kaybı yaşamanıza ve daha düşük FPS almanıza neden olabilir.

Voltaj düşürmenin bilgisayara zarar verme gibi bir sorunu da bulunmamaktadır. GPU veya CPU’ya fazla volt vererek zarar verilebilir. Bununla beraber voltaj çok düştüğü taktirde kararsız bir sisteme sahip olmanız söz konusu olabilir yani sadece bu hususa dikkat etmeniz yeterlidir. Dikkat etmek noktasında ise yedekleme işlemi uygulamanızı tavsiye ederiz.

İşlemci donanımları belirli performans sınıflarına ayrılmakta ve doğrulamayı geçenlerin belirli voltaj ile saat hızı aralığında çalışması garanti edilmektedir. Bir işlemci aygıtının voltajını ayarlamak için kullanılabilecek olan iki temel yöntem bulunmakta olup, BIOS ve UEFI menüsünden yararlanılabilir veya diğer yöntem olarak ThrottleStop, Extreme Tuning Utility gibi araçlar kullanılabilir.

Cevap bırakın