Daha Hızlı Bir Bilgisayara Sahip Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarınızın daha hızlı çalışabilmesi için uygulayabileceğiniz yöntemleri anlattığımız yeni içeriğimize hoşgeldiniz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Bilgisayar performansı kullanıcının iyi bir deneyim yaşayabilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Bilgisayar performansını artırabilmek için kullanıcının uygulayabileceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Daha hızlı bir bilgisayar için aşağıdaki unsurlara dikkat etmenizi öneririz.

Sade bir arayüz

Bilgisayarınızın arayüz tasarımının göze hitap etmesinden ziyade performanslı olması daha önemlidir.  Örneğin menü pencerelerinin altında gölge olmaması ve klasörlerin bazı animasyonlarla açılmasının engellenmesi cihazın performansında olumlu yönde gözle görülür bir değişikliğe neden olabilir.

Antivirüs

Bilgisayar performansını etkileyen en önemli etkenlerden biri cihaza virüs bulaşması nedeniyle sistemin yavaşlamasıdır. Bu nedenle iyi bir antivirus yazılımı kullanmak önem teşkil etmektedir. Antivirüs programları bilgisayarda bir virüs varsa tespit edip onu yok etmeye yaramakta olup hızlı bir bilgisayar için mutlaka iyi bir antivirus programı kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Temizlik programı

Bilgisayarınızda yer alan gereksiz dosyaların temizlenmesi cihazın performansının daha iyi olması açısından önemlidir. Bilgisayarınızda bulunan güvenilir temizlik uygulamaları ile cihazınızda yer alan önemsiz dosyaları temizleyebilirsiniz. Böylece cihazınızda gözle görülür bir depolama alanı açabilir ve hız farkı yaşayabilirsiniz.

Başlangıç Programlarının Kapatılması

Daha hızlı bir bilgisayar açılışı için yapılması gereken ilk şey arka plan programlarının cihaz ilk açıldığında kapalı olarak kalmasının sağlanmasıdır. Örneğin Steam, Epic,  MSI Afterpurner gibi programlar bilgisayarınızda kurulu ise bunların bilgisayar açılır açılmaz çalışacak şekilde ayarlı olmamasını sağlamalısınız. Böylece sisteminizde hız konusunda önemli bir avantaj meydana gelecektir.

SSD

Depolama alanı donanımlarından SSD, HDD aygıtına nazaran daha fazla hız sağlamakta ve böylece bilgisayar performansını olumlu yönde doğrudan etkilemektedir. Dolayısıyla bilgisayarınızda iyi bir SSD donanımı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda SSD aygıtını birincil disk olarak ayarlayıp kurulumu SSD üzerine yapmanızı öneriyoruz.

Genel dosya temizliği

Yapılması gereken en önemli hamlelerden birisi de bilgisayarınızda yer alan dosyaların düzenli aralıklarla temizlenmesini sağlamaktır. Bu görevi aslında disk temizleme programları zaten görmektedir ancak onlar kişisel dosyalarınıza dokunmamaktadır. Örneğin indirmiş olduğunuz bir dosyaya artık ihtiyacınız yoksa onu manuel olarak silmenizi öneriyoruz.

Cevap bırakın